Komentarai 1 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Rinkos krenta – short ETF‘ai kyla

www.mpbank.lt | 2009-10-07 | ETF | perskaitė: 3181
Rinkos krenta – short ETF‘ai kyla Šiuolaikinis būdas uždirbti iš akcijų kainų kritimo – naudoti atvirkštinės grąžos (angl. short) ETF‘us. Šie instrumentai yra daug paprastesni inv

Iš akcijų kursų kritimo galima uždirbti keliais būdais. Tradicinis, istoriškai seniausias - pasiskolinti akcijų, kurių kaina, Jūsų manymu, kris, o po to jas atpirkti žemesne kaina (angl. short sell). Atrodo, paprasta, bet tokią paslaugą Lietuvoje nedaug kas siūlo: techniškai ir juridiškai ji yra sudėtinga ir finansiškai labai rizikinga. Kitas būdas – pirkti „put“ opcionus ir ateities kontraktus. Bet put‘ai turi ribotą laikotarpį, gali visiškai nuvertėti, jei akcija ar indeksas nepajuda ten, kur Jūs tikėjotės. Šiuolaikinis būdas uždirbti iš akcijų kainų kritimo – naudoti atvirkštinės grąžos (angl. short) ETF‘us. Šie instrumentai yra daug paprastesni investuotojui (ko nepasakysi apie jų sandarą: jie sudaryti iš apsikeitimo kontraktų, angl. swaps). Jei indeksas, kurį sekate atvirkštinės grąžos fondu, krinta 1 USD, tai short ETF‘as kyla 1 USD. Patrauklu tai, kad Jūsų galimi nuostoliai apsiriboja investicijos suma, kai, tuo tarpu, skolinantis akcijas ir joms pakilus šimtais procentų, Jums gali tekti padengti grėsmingai didelius nuostolius. Prisiminkite Adolf Merkle tragediją pashortinus VW akcijas, kurios šiam Austrijos milijardieriui kainavo gyvybę.

Tinkamai naudojami short ETF‘ai meškų rinkoje gali padėti uždirbti arba apsaugoti Jūsų portfelį, tačiau įspėjame: tai - rizikingi instrumentai! Siūlome atsiminti 2 taisykles:
- Investuokite į short ETF‘us tik pinigus, kuriuos galite sau leisti prarasti, nes taip gali ir nutikti;
- Naudokite short ETF‘us tik tuomet, kai jau turite sudaręs diversifikuotą portfelį ir esate įvaldęs jo aktyvaus ir disciplinuoto valdymo technikas, įskaitant „stop‘ų“ naudojimą.

Short ETF’ai tam tikrose situacijose gali pagelbėti apsidraudžiant nuo portfelio nuostolių (angl. hedge). Sumažinti savo investicinį portfelį įsigyjant short ETF kartais geriau, nei laikyti grynus pinigus. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad, siekiant minėtų tikslų, apsidraudimas nuo galimų nuostolių naudojant short ETF yra rizikingas. Tačiau dažnai tai gali būti netgi konservatyvesnis ir pelningesnis būdas atsilaikant prieš žemyn krypstančios rinkos audrą. Tarkime, Jūs sudarėte portfelį, atspindintį S&P500 indeksą. Mažinant savo investicijų riziką 50%, istoriškai susiklostęs požiūris buvo parduoti pusę savo portfelio ir gautus pinigus investuoti į pinigų rinkos fondus. Tačiau šiandien 25% savo portfelio Jūs galite investuoti į ProShares Short S&P 500 ETF (SH) fondą, kuris atspindi 100% atvirkštinę grąžą lyginant su akcijų rinkų pokyčiu. Ir Jūs pasieksite tą patį 50% portfelio rizikos sumažinimo efektą, paliekant 75% pirminių portfelio investicijų bei tik 25% nukreipiant į atvirkštinės grąžos fondą. 75% - 25% pirminio portfelio investicijų padalijimas Jums suteikia lygiavertį 50% portfelio rizikos sumažinimo poveikį. Ši strategija gali būti ypač naudinga optimizuojant mokesčius, pvz. tuo atveju, jeigu už parduodamą investicinio portfelio dalį Jums reikia mokėti pelno mokestį, tai parduodant ne pusę savo investicinio portfelio, o tik 25%, ir gautus pinigus investuojant į atvirkštinės grąžos ETF, pelno mokestis bus dukart mažesnis, kai, tuo tarpu, rizikos sumažinimas išlieka toks pats – 50%.

Iš daugelio ETF sudarančių kompanijų ProShares www.proshares.com specializuojasi atvirkštinės grąžos (short) ir ETF su svertu (ultra) srityje. Šiuo metu ProShares siūlo apie 80 short ir Ultra ETF’ų 7 segmentuose: didžiųjų indeksų (S&P500, Russell 2000), sektorinių, JAV skolos VVP (TBT - vienas populiariausių pastaruoju metu), investicijų strategijų pagal kapitalizaciją, žaliavų bei valiutų. Kaip matote, pasirinkimas tikrai platus.

Pabaigai pravartu atsiminti, kad akcijų rinka ilguoju laikotarpiu kyla, tad atvirkštinės grąžos ETF‘ai yra tik trumpalaikis instrumentas ir skirtas tik patyrusiam investuotojui, nebijančiam prisiimti nemažą rizikos ir nuostolių tikimybę.

Edvinas Kriščiūnas
MP Bank filialo Baltijos šalyse paslaugų plėtros vadovas

 

Taip pat skaitykite

ETF‘ų fronte naujienos

ETF fondai – populiariausias būdas investuoti į žaliavas

Investavimas į žaliavas naudojant ETF

ETF klasifikacija pagal „Equity Stylebox“. Core/Satellite investavimo strategija

2010-10-08 | ETF 2010-09-08 | ETF 2010-02-01 | ETF 2009-12-02 | ETF

Komentarai2009 10 19 16:23     #32467

Kaip galima, rašant tokį straipsnį, visai neužsiminti apie atvirkštinių ETF'ų aritmetinius niuansus, galinčius atnešti didelius nuostolius?

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2021 UAB All Media Digital