Komentarai 163 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Interviu su Kęstučiu Lukošium

spekuliantai.lt | 2011-10-21 | Interviu | perskaitė: 22761
Raktiniai žodžiai: investavimas, Robertas Kijosaki, seminarai, krizė, strategija, verslas
Interviu su Kęstučiu Lukošium Ką pasakytumėte apie sėkmingai karjeros laiptais kopusį specialistą, kuris pačiame sunkmečio įkarštyje imasi kardinaliai keisti savo gyvenimą: palieka

Ką pasakytumėte apie sėkmingai karjeros laiptais kopusį specialistą, kuris pačiame sunkmečio įkarštyje imasi kardinaliai keisti savo gyvenimą: palieka saugią darbo vietą, kuria verslą, mokosi investavimo ir ima investuoti? Kęstutis Lukošius prisimena, kaip dauguma jam sukiojo pirštu prie smilkinio: „Negalėjau jų kaltinti: tuomet jaučiausi lyg būčiau pabudęs iš letargo miego, apvertęs savo gyvenimą aukštyn kojom ir pradėjęs naują kelionę. Džiaugiuosi, kad pačiu laiku.“

Dar prieš kelerius metu Kęstutis dirbo valstybinį darbą, buvo statutiniu pareigūnu ir iki sukaupto darbo stažo, kai gaunama valstybinė pensija, buvo likę septyneri metai, gavo pakankamai didelį atlyginimą – krizės metu dauguma apie tokią šiltą vietelę galėtų tik pasvajoti.
„Perskaičiau vieną lyg ir niekuo neypatingą Roberto Kiyosaki knygą „Turtingas tėtis, vargšas tėtis“ ir mano galvoje tarytum kažkas pasikeitė. Niekada nesmerkiau valstybinių institucijų ar visos sistemos – ten žmonės taip pat daro gerus darbus, tačiau tada suvokiau, kad anapus šio pasaulio taip pat kažkas gyvena: žmonės kuria verslą, sėkmingai jį plėtoja, kuria ateitį sau ir savo vaikams. Natūralu, daugeliui tuomet atrodė mažų mažiausiai keista, kad atsisakiau neblogai apmokamo darbo, karjeros galimybių ir išėjau į niekur. Tačiau pasielgti kitaip tiesiog negalėjau. Matyt, atėjo laikas“, – žurnalui „Investuok“ sako K. Lukošius.

Deginanti veikla
Prieš mane sėdintis vyras prisipažįsta esąs gaisrininkas iki kaulų smegenų: Vilniaus Gedimino technikos universitete baigė šios specialybės bakalaurą, apsigynė magistro ir daktaro laipsnį, iki šių metų rugsėjo dėstė universitete, įkūrė bendrovę „Gaisriniai tyrimai“, yra išrinktas Lietuvos gaisrinės saugos inžinierių asociacijos prezidentu. Tačiau viso pokalbio metu neapleido mintis, kad atkakliai kovodamas su gaisrais jis nė nemėgina gesinti savo vidinės ugnies, atvirkščiai – nuolat į ją įpila naujų gyvenimo prieskonių.
Kęstutis pasakoja vieną dieną ėmęs ieškoti atsakymų, kaip galėtų gyventi kitaip ir išeiti iš rato „uždirbi, susitaupai, nusiperki, uždirbi“. Pradėjęs ieškoti naudingos literatūros, jis rado knygų, jos ir paskatino keisti nusistovėjusią kasdienybę. Taip prasidėjo K. Lukošiaus pažintis su investavimu.

Aplinka
„Pirmųjų investavimo žinių sėmiausi skaitydamas žurnalą „Investuok“ ir specializuotas knygas. Labiausiai man patinka Bodo Schaferio leidžiama literatūra. Jis yra visame pasaulyje žinomų knygų „Kelias į finansinę laisvę“, „Milijonas per 7 metus“ ir kitų bestseleriais tapusių kūrinių autorius. Tačiau tai buvo tik teorinės žinios. Praktinę naudą atnešė seminarai ir bendravimas su bendraminčiais. Prieš pradėdamas investuoti gyvenau tokioje terpėje, kur niekas neinvestuoja arba tai daro spontaniškai, be jokių strategijų, remdamiesi tik sėkmės lūkesčiais, o nepasisekus pasakoja, kad investavimas yra neteisingas ir blogas dalykas“, – prisimena Kęstutis.
Dabar investuojantis vyras pasakoja, kad kažkada ir pats nesuprato, kas yra investavimas: „Dalis mano aplinkos žmonių, pradėjusių domėtis investavimu, kalba lygiai tais pačiais žodžiais, jiems kyla tos pačios abejonės, kaip ir kažkada kilo man. Tai yra natūralu. Investavimui reikia pribręsti. Tačiau ieškojau bendraminčių, kurie galėtų pasidalinti patirtimi, įžvalgomis, investuotojams aktualiomis abejonėmis.“
Taip K. Lukošius pradėjo lankyti Rimvydo Jasinavičiaus seminarus. Juose susitikdavo investuotojai, makleriai, ekonomikos specialistai. Po šių seminarų Kęstutis su bendraminčiais įkūrė klubą „FinAkVa“, čia susitinka su klubo nariais ar kitais investuotojais, dalinasi naudinga informacija, diskutuoja.
„Investuoti pradėjau krizės metu. Atsimenu, kad įsigyti pirmųjų vertybinių popierių psichologiškai buvo labai paprasta: tada dar nesuvoki, kuriame erdvės taške esi, nesi visiškai tikras, kas gali nutikti po to. Pirmieji iššūkiai prasideda sumažėjus įsigytų vertybinių popierių kainai. Tada pradedi analizuoti, kodėl pirmieji spontaniški šūviai buvo netaiklūs, kokių klaidų padarei, ko galima pasimokyti. Pradedi ieškoti papildomos informacijos, susigundai nueiti į seminarą ir taip po truputį kaupi žinias“, – sako investuotojas.

Pradinukų klaidos
K. Lukošius skiria daug dėmesio saviugdai, yra užsibrėžęs tikslus ir jų kryptingai siekia. Tačiau kaip ir visi pradedantieji investuotojai prisimena ir skaudžių klaidų, iš kurių sakosi pasimokęs.
„Pavyzdžiui, netinkamai pritaikiau literatūroje perskaitytą patarimą, kad, smarkiai nukritus bendrovės akcijų kainai, reikia įvertinti, kodėl taip nutiko, ir įsitikinus, kad kompanija veikia stabiliai, įsigyti tos bendrovės akcijų. Todėl pamatęs, kad įmonių grupės „Alita“ akcijos atpigo 20 %, padariau vieną pradedančiųjų investuotojų klaidą – šių akcijų įsigijau neįvertinęs kainos pokyčio priežasčių. Šiandien šios įmonės akcijos mano portfelyje atrodo labai liūdnai ir neaišku, ar ši investicija kada nors atsipirks. Už tokį vaikišką žingsnį tenka mokėti“, – sako investuotojas.
K. Lukošius šiandien laikosi gana konservatyvios investavimo strategijos: jis siekia išsaugoti sukauptą kapitalą ir nori mokydamasis vis drąsiau investuoti didesnę lėšų dalį į rizikingesnes priemones. Tokios strategijos laikysis penkerius metus, vėliau planuoja įvertinti pasiekimus ir pereiti prie kito etapo – sukaupto kapitalo didinimo.
„Investuoju ne tik į akcijas, bet ir į verslą. Jam skiriu daug laiko ir lėšų. Norime įsitvirtinti rinkoje, matome naujų veiklos galimybių. Tikiuosi tinkamai valdydamas šią investiciją kelti įmonės akcijų kainą, gauti ne mažesnius dividendus nei prekiaujant akcijomis biržoje ir ateityje šį verslą parduoti. Dvi veiklos sritys – verslas ir investavimas į vertybinius popierius – plėtojamos lygiagrečiai“, – teigia Kęstutis.

Pagrindinis tikslas
„Esu drausmingas investuotojas: turiu aiškius tikslus, investavimo strategijas, nuolat stebiu, susiskaičiuoju ir įvertinu, ar reikia ir kaip reikia pertvarkyti investicijų portfelį. Siekiu, kad investavimas ateityje taptų pagrindiniu pragyvenimo šaltiniu. Planuoju, kad šį ir kitus numatytus tikslus pasieksiu per dešimt metų. Šį planą kryptingai vykdau jau kelerius metus, žinoma, jis keičiasi, džiugu, kad kol kas tik į gerąją pusę. Investavimo srityje matau didelių perspektyvų ir neįžvelgiu kliūčių, dėl kurių šio tikslo galėčiau nepasiekti“, – tikina Kęstutis.
K. Lukošius naudojasi finansų patarėjo paslaugomis. Taip sako nusprendęs dėl to, kad dar tik mokosi investuoti ir nori turėti patyrusį mokytoją, kuris galėtų patarti ir suteikti žinių.
„Mano investavimo laikotarpis yra vidutinis, nes praktiniai pavyzdžiai rodo, kad ilgo laikotarpio investicijos nebepasiteisina: investuotojas gauna visų akcijų rinkų svyravimų vidurkį. Todėl stengiuosi investuoti metams ar trejiems. Šiuo metu investuoju Baltijos šalių akcijų biržose ir šiek tiek pasaulinėse rinkose, įsigydamas biržoje prekiaujamų fondų (ETF). Jei nusprendžiu, kad reikia pertvarkyti investicinį portfelį, pirmiausia peržiūriu perspektyviausias verslo sritis ir vertinu patraukliausias tos srities bendroves, lyginu jas tarpusavyje. Tačiau šiuo metu esu pardavęs visus rizikingus vertybinius popierius ir tikiuosi rasti galimybę, kaip galėčiau uždirbti iš siaučiančios krizės“, – dėsto Kęstutis.
Kol finansų rinkose žemė maišosi su dangumi, investuotojas K. Lukošius kaupia finansų valdymo patirtį ir stengiasi daugiau laiko rasti sau ir šeimai.
„Intensyviai mokausi investuoti, daug laiko skiriu verslui, todėl laisvo laiko lieka nedaug. Visą jį skiriu šeimai. Neseniai su žmona grįžome iš kelionės po pietų Kiniją. Keliauti mums labai patinka, todėl norėtųsi ateityje pamatyti ir šiaurinę šalies dalį“, – sako Kęstutis.
Pokalbio metu vis bandžiau pašnekovo paklausti, kaip pavyksta valdyti emocijas, juk pradedantiesiems investuotojams dažniausiai koją kiša impulsyvūs sprendimai. Tačiau K. Lukošius buvo tvirtas lyg uola.
„Yra planas, strategija ir emocijos čia niekuo dėtos. Svarbiausia, – išsidavė pokalbio pabaigoje, – neužsiprogramuoti nuostoliams. Kokius nuostolius manote toleruojantys, tokius ir turėsite.“

Leontina Lesauskaitė  „Investuok“ žurnalistė

Daugiau apie investavimą skaitykite žurnale „Investuok“ ir www.kurinvestuoti.lt.

 

Taip pat skaitykite

Interviu su Kazimieru Jakučiu

Interviu su Ana Drutel - Loginova

Interviu su Alma Jankelaitiene

Interviu su Konstantinu Bočkariovu

2011-12-20 | Interviu 2011-09-21 | Interviu 2011-04-21 | Interviu 2010-11-30 | Interviu

Komentarai2013 11 02 04:04     #35518
Thanks
2013 11 02 04:11     #35519
Hello there, simply became aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate should you continue this in future. Lots of folks shall be benefited from your writing. Cheers! hyperlink visit
2013 11 18 10:14     #35544
Cartier au SIHH a lancé cette semaine une nouvelle replique montre Cartier Angleterre Almanach tout mouvement nouvellement construit 9908 MC. Tous les signes en mettant en couronne, boîtier de 45 mm, platine ou en or rose.
2016 03 07 16:53     #35942
 Ohh really interesting, but what do you think about broker binary option
2017 06 22 10:01     #36825
 Pour la plupart des replique montre femmes, avec une montre qui peut montrer le style doux et élégant sur le poignet qui semble plus délicat et exquis. Et la société moderne s'attend généralement à ce que les femmes puissent combiner l'esprit pratique et l'élégance dans le travail, la vie et les loisirs, de sorte que toutes les marques de montre attirent l'attention sur la création de nombreuses montres pour dames. Il existe trois nouvelles montres fausses femmes avec charme féminin.
 
Faisceau de chocolat replique Rolex Datejust 279135 Montres
 
Cette copie montre Rolex Datejust envoie le charme féminin de belle et charmante. Le cadran chocolat de la réplique Rolex montre principalement créé à la main et s'efforce également de la perfection, et aussi avec le style de conception, pour la couleur qui a fait la lunette de diamant fausse montre breitling regarde plus de reconnaissance, et la couleur profonde est également plus facile à lire. La copie de l
2017 06 27 06:28     #36831
 Penso che sia un orologi replica abbastanza versatile che puoi indossare ogni giorno o solo per occasioni speciali.
 
E 'molto un orologio contemporaneo in quanto è un pezzo d'epoca a mio parere. Voglio dire, questo è il tipo di orologio che puoi indossare per i prossimi 20 anni e non uscire mai di repliche breitling moda, anche se chi sa cosa porteremo in 20 anni!
2017 10 21 13:59     #37236
  check out some myxer free ringtones
 
2017 11 15 11:52     #37289
 
„Investuoju ne tik į akcijas, bet ir į verslą. Jam skiriu daug laiko ir lėšų. Norime įsitvirtinti rinkoje, matome naujų veiklos galimybių. 
2017 11 20 18:01     #37303
From test cricket to one-day internationals to T20 and now to it’s the turn of T10 cricket league live streaming . With time cricket has encountered a decrease in its arrangement. The amusement has turned out to be more glittery in the previous one decade
2017 11 20 18:03     #37304
  Indian isl live streaming season is the fourth season of the Indian Super League, big bash live streaming the football league, since its establishment
2017 11 20 18:05     #37305
 Download Your Favourite Myxer Free Ringtones from Myxer App: Are you looking for the most effective vshare and superior windows phone tutuapp?
2017 11 20 18:11     #37306
 India Post Speed Post Tracking Page. Today: Sat, 18 Nov 2017. Your Consignment No: Click here to get current tracking status for your Speed Post Track
2017 11 30 20:43     #37331
2017 12 10 18:09     #37347
 FIFA World Cup 2018 Live streaming, final schedules, wallpapers. Watch FIFA World cup 2018 Theme Song online on BeIN Sports, Fox, ITV, BBC WC Stream free.
2017 12 10 18:19     #37348
Best Messaging App For Android is a core component of a mobile phone's functionality. Android is blessed with many, many, many different apps to handle text messages for you, but as with any category of app. These are the best of the best to text your bestie Kissanime 192.168.l.254
2018 01 04 08:20     #37405
 The National Football League has set February 4, 2018 as the date for Super Bowl LII, to be played at the new U.S. Bank Stadium. The Minnesota Super Bowl LII Host Committee built their presentation on the theme, “Bold North,” highlighting the new, iconic and bold stadium as a centerpiece, and included the many bold ...
2018 01 16 10:01     #37443
 I truly awed after read this in view of some quality work and instructive considerations . I just wanna express profound gratitude for the essayist and want you to enjoy all that life has to offer for coming!. Cincinnati Chuck Hildebrant
2018 01 19 13:00     #37458
 https://superbowl2018stream.com/ | When is Super Bowl 52? That is the question everyone is wondering today that the 2018 NFL Playoff schedule has been officially established. What time does Super Bowl 52 begin? Where is it being held? What station is the big game on?
Do not worry! Here is all the information you want to know to get ready for Super Sunday nicely in advance of the big game.
When is Super Bowl 52?
FOX Sports indicates that the big game is scheduled to be performed on Sunday, February 5 in NRG Stadium in Houston, Texas. The game is scheduled to get underway at 6:30 p.m. ET.
Now the big question is, can the Houston Texans do something that no team has ever done in Super Bowl history? That is, play in the Super Bowl in front of a hometown audience? That will be a tall order for the Texans, who are near the bottom of favorites to make it to the Super Bowl, but if Houston does make it to the big game, it will be historical -- and talk about a home field advantage!
2018 01 19 13:01     #37459
Citatos pradžia dianaloius  
   https://superbowl2018stream.com/ | When is Super Bowl 52? That is the question everyone is wondering today that the 2018 NFL Playoff schedule has been officially established. What time does Super Bowl 52 begin? Where is it being held? What station is the big game on?
Do not worry! Here is all the information you want to know to get ready for Super Sunday nicely in advance of the big game.
When is Super Bowl 52?
FOX Sports indicates that the big game is scheduled to be performed on Sunday, February 5 in NRG Stadium in Houston, Texas. The game is scheduled to get underway at 6:30 p.m. ET.
Now the big question is, can the Houston Texans do something that no team has ever done in Super Bowl history? That is, play in the Super Bowl in front of a hometown audience? That will be a tall order for the Texans, who are near the bottom of favorites to make it to the Super Bowl, but if Houston does make it to the big game, it will be historical -- and talk about a home field advantage!
Citatos pabaiga

2018 01 23 09:03     #37464
A debt of gratitude is in order for sharing this helpful data..  seo tampa bay
2018 01 23 20:04     #37467
I just couldn't leave your website before telling you that I truly enjoyed the top quality info you present to your visitors? Will be back again frequently to check up on new posts. houston escorts
2018 01 26 10:55     #37475
It was a decent post in reality. I altogether delighted in understanding it in my lunch time large event tent rental
2018 01 30 16:28     #37506
Your work is great and I value you and bouncing for some more educational posts.  hospital kuala lumpur
2018 02 01 12:20     #37519
 
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking.
Mactan Condo for sale
2018 02 03 12:48     #37528
 
You have a good point here!I totally agree with what you have said!!Thanks for sharing your views...hope more people will read this article!!!
bundapoker
2018 02 03 12:51     #37529
 
You have a good point here!I totally agree with what you have said!!Thanks for sharing your views...hope more people will read this article!!!
bundapoker.net
2018 02 08 15:00     #37564
 Upcoming  SBI Exam dates 2018 https://sbiclerkresult2018.in/ for PO,  Clerk , Specialist Officer posts. Next  SBI Exam times table / date  sheet  Schedule  Start & Last  date  Online. Check sbi clerk result 2018 online here.
2018 02 10 10:07     #37570
 SBH Online provides SBH Net Banking and Mobile Banking.
2018 02 10 13:11     #37576
 The Daytona 500 2018 is the 60th edition of the event. Folks who are the diehard fans of NASCAR have always been waiting for this event because of the long and exciting contests of the racing. daytona 500 start time
2018 02 12 14:58     #37598
 Watch live soccer games online Streaming & soccer games Live FIFA world cup TV on your computer in Seconds. Now you can watch real live sports online on your PC, with just an Internet connection. Access the best TV channels available from all over the world, directly on your PC. No TV cards and no extra hardware .
2018 02 13 18:15     #37612
Positive site, where did u come up with the information on this posting? I'm pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include. bikini bresilien
2018 02 15 08:53     #37631
 Buy SBI Clerk Junior Associates Guide - Pre Exam 2018 book online at best prices in India on Amazon.in. Read SBI Clerk Junior Associates Guide - Pre Exam 2018 book reviews & author details and more at Amazon.in. Free delivery on qualified orders.
2018 02 15 15:46     #37648
دانلود قسمت چهارم فصل سوم سریال شهرزاد با لینک مستقیم, دانلود رایگان کامل قسمت 4 چهار فصل 3 سریال شهرزاد با لینک مستقیم راحت اسان کم حجم کیفیت بالا عالی, قسمت چهار 4 فصل سه 3 شهرزاد با لینک مستقیم سریال ایرانی جدید ساخته حسن فتحی بدون تگ آرم تبلیغاتی نیاز به خرید اشتراک ویژه با لینک مستقیم دانلود شهرزاد قسمت چهارم
2018 02 20 09:50     #37694
 
I am happy to find this post very useful for me, as it contains lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in you post. Thanks for sharing.
latest news headlines today
2018 02 20 11:50     #37695
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people. DNA Testing
2018 02 22 13:44     #37716
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post. tidy up Website
2018 02 26 01:33     #37816
Positive site, where did u come up with the information on this posting? I'm pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include.Butlins Skegness caravans
2018 03 01 15:56     #37829

Superb article, a debt of gratitude is in order for assembling this! This is clearly one awesome post. locked keys in car Westerville oh

2018 03 02 04:33     #37832
 Great ideal points and worthy placements will give good output to summarize big new portions with good session plays.  RRB ALP
2018 03 06 09:53     #37872
 <a href="http://www.goleroapp.com/adidas-pure-boost-x-55326-sneakers-femme-homme-pas-cher-soldes-2018-2017-2016">adidas pure boost zg femme pas cher</a>
ADIDAS - vêtements ADIDAS jusqu'à -90% - Patatam
, Distributeur Officiel de la marque ADIDAS en France. Retrouvez toutes nos chaussures ADIDAS sur .
 
2018 03 06 09:54     #37873
2018 03 06 13:24     #37899
 
Someone Sometimes with visits your blog regularly and recommended it in my experience to read as well. The way of writing is excellent and also the content is top-notch.  Thanks for that insight you provide the readers!
power bi training uk
2018 03 07 12:32     #37928
 
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists.
cheap blood pressure monitor
2018 03 09 01:18     #37951

This article gives the light in which we can watch the truth. This is exceptionally pleasant one and gives indepth data. A debt of gratitude is in order for this pleasant article. guest draft

2018 03 20 08:27     #38091
 
I have read your blog it is very helpful for me. I want to say thanks to you. I have bookmark your site for future updates.
dark web monitoring services
2018 03 20 10:10     #38095
 
Thanks for sharing this quality information with us. I really enjoyed reading. Will surely going to share this URL with my friends.
Тренинги в Украине
2018 03 21 14:21     #38117
 
Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it. 
Ergonomische Maus
2018 03 22 12:08     #38132
 
If you set out to make me think today; mission accomplished!  I really like your writing style and how you express your ideas.  Thank you.
Riviera Maya real estate
2018 03 22 21:24     #38138
 
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.
tours in Belize
2018 03 23 10:50     #38142
2018 03 24 08:22     #38166
 
Great knowledge, do anyone mind merely reference back to it
sound bites
2018 03 25 07:20     #38182
 
Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!..
visit site
2018 03 26 08:16     #38209
 
Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing.   
http://berestapalace.com
2018 03 31 16:04     #38258
 
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists.
social security disability attorney & advocacy services
2018 04 01 11:17     #38266
I just found this blog and have high hopes for it to continue. Keep up the great work, its hard to find good ones. I have added to my favorites. Thank You.
luxstudio.ca
2018 04 02 11:40     #38279
 
Wonderful article, thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here.
primeworld mactan
2018 04 09 00:04     #38319
 
Great info! I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have.
banditmanchot.infoe
2018 04 09 00:04     #38320
 
Great info! I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have.
banditmanchot

2018 04 09 10:03     #38324
 
Thank you for helping people get the information they need. Great stuff as usual. Keep up the great work!!!
marketing strategy
2018 04 09 10:17     #38325
This is a great article thanks for sharing this informative information. I will visit your blog regularly for some latest post. 
marketing strategy
2018 04 15 10:55     #38363

A debt of gratitude is in order for imparting this quality data to us. I truly delighted in perusing. Will without a doubt going to impart this URL to my companions. Stadtwerke Bretten

2018 04 17 06:51     #38384
 

I often get emotionally involved. Like when I read your post, I can cry, laugh, sad, funny, depending on your written words. I think you are a sensitive person.

2018 04 18 09:51     #38400
 The  State of Origin  series is the annual best-of-three Australian rugby league match between two state representative parties, the New South Wales Blues and the Queensland Maroons. Referred to as Australian sport's greatest rivalry, the  State of Origin  series is one of Australia's premier sporting events, ...
2018 04 19 13:43     #38425
 
Your work is very good and I appreciate you and hopping for some more informative posts. Thank you for sharing great information to us.
Quickbooks support
2018 04 19 14:44     #38427
 
Awesome article!  I want people to know just how good this information is in your article.  It’s interesting, compelling content.  Your views are much like my own concerning this subject. 
acim
2018 04 19 15:55     #38429
 
I am no expert, but I believe you just made an excellent point. You certainly fully understand what you are speaking about, and I can truly get behind that. 
facebook
2018 04 21 09:16     #38435
 
Thanks  for another wonderful post. Where else could anybody get that type of info in such an ideal way of writing? 
ninja logo
2018 04 21 10:32     #38437
 
Keep up the good  work , I read few posts  on this  web site  and I  conceive that your blog  is very   interesting and has   sets  of  fantastic   information.
refrigerator repair service near me
2018 04 23 11:44     #38458
 
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free.
community
2018 04 23 12:56     #38461
 
Interesting post. I Have Been wondering about this issue, so thanks for posting. Pretty cool post.It 's really very nice and Useful post.Thanks
facebook
2018 04 24 12:16     #38526
 
I am unable to read articles online very often, but I’m glad I did today.  This is very well written and your points are well-expressed.  Please, don’t ever stop writing. 
look at this
2018 04 24 13:41     #38610
 
Great post, you have pointed out some excellent points, I as well believe this is a very superb website.
see this
2018 05 04 17:07     #38696
 
I can set up my new idea from this post. It gives in depth information. Thanks for this valuable information for all,.. 
Gürcistan Üniversitesi
2018 05 08 19:44     #38718
 Thanks
2018 05 08 19:46     #38719
 The best way to Watch FIFA World Cup Online is with Ivacy VPN. 
2018 05 09 11:40     #38723
 
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free.
currency converter
2018 05 14 15:01     #38744
 
Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I'm happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post.
click here
2018 05 15 00:59     #38748
It took an additional five years for the Blues to record an arrangement triumph under the new Origin determination criteria, with Steve Mortimer driving NSW to a favorite win at the Sydney Cricket Ground. That solidified the legend of State of Origin
State of origin Live Streaming
TotalSportek FIFA World Cup
2018 05 15 10:20     #38752
 sukaupto kapitalo didinimo.
„Investuoju ne tik į akcijas, bet ir į verslą. Jam splixio game demo skiriu daug laiko ir lėšų.
2018 05 16 14:43     #38775
 
This blog is so nice to me. I will keep on coming here again and again. Visit my link as well..
SEO Company

 
2018 05 16 16:19     #38777
 
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing websites that understand the value of providing a quality resource for free. It is the old what goes around comes around routine.
seo
2018 05 16 17:29     #38778
 
Thanks you very much for sharing these links. Will definitely check this out..
ranches for sale in Montana
2018 05 18 16:52     #38785
2018 05 23 11:45     #38832
 
I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often.
Woodworking Tools
2018 05 26 16:37     #38851
 
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing websites that understand the value of providing a quality resource for free. It is the old what goes around comes around routine.
orthodontist near me
2018 05 28 17:08     #38881
 
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing websites that understand the value of providing a quality resource for free. It is the old what goes around comes around routine.
criminal appeal lawyers
2018 05 31 13:37     #38915
 
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people.
timber merchants
2018 06 03 21:56     #38943
 Watch 21st edition of FIFA World Cup live stream and get every new of this tournament live score, teams, groups, goals and more updates.
2018 06 04 07:48     #38944
 Hey, I just found your blog through google and this is a great article to read the conversation with the end. thats really amazing they share some great points in this interview. One thing i need to share with you is that if you want to javascript:void(0);/*1528087769196*/watch fifa free then you have to read this guide click on the link.
2018 06 10 15:01     #39006
 
Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic.
Ukrayna Sumy Üniversitesi
2018 06 14 12:27     #39038
If you are type google for best charcoal grills 2018 then our site will ranked on number 1. The site name is Iknowthebest.com
2018 06 14 14:21     #39039
 We have great deal to do for these sites:
 
 
 
2018 06 24 14:11     #39087
 
Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!..
Lebensversicherung Widerrufen
2018 06 27 18:18     #39112
 
I'm glad I found this web site, I couldn't find any knowledge on this matter prior to.Also operate a site and if you are ever interested in doing some visitor writing for me if possible feel free to let me know, i am always look for people to check out my web site.
acim

 
2018 06 30 12:39     #39130
 
I haven’t any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
virtual dogs game
2018 06 30 14:38     #39135
 
I am no expert, but I believe you just made an excellent point. You certainly fully understand what you are speaking about, and I can truly get behind that. 
facebook

 
2018 07 01 18:48     #39145
 
Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. 
SEO-Texte
2018 07 02 06:39     #39147
Summer is easy with heavy rain but I like it. It's wonderful to have rainbows after rain, and I watch it until it disappears. It seems to be free but it helps me feel comfortable

papas games2018 07 02 12:55     #39156
 
You’ve got some interesting points in this article. I would have never considered any of these if I didn’t come across this. Thanks!.
acim

 
2018 07 02 14:22     #39157
 Candidates If You Are Seeking For Latest Government Job Update On Internet So, for all of you Here we came up with an Exclusive Website which is known as sarkarinaukricareers.in This Website define all Govt. Jobs Update i.e. State Wise Government Job Notification, Trending sarkari naukri  and also their Notification, Exam Date, Admit Card Details and Many more things so candidates are advised to stay tuned with us.
2018 07 04 12:05     #39168
 
I know your expertise on this. I must say we should have an online discussion on this. Writing only comments will close the discussion straight away! And will restrict the benefits from this information.
breast surgery London
2018 07 09 10:22     #39193
 Thank you for sharing this exciting resource with me and the world. Wish you always luck.
2018 07 12 11:50     #39214
 
Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!..
beard trims
2018 07 15 10:30     #39232
 
Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work. 
Auto

 
2018 07 22 15:00     #39309
 
Just admiring your work and wondering how you managed this blog so well. It’s so remarkable that I can't afford to not go through this valuable information whenever I surf the internet!
criminal appellate attorneys Michigan

 
2018 07 23 07:35     #39313

This is great article. Thanks for sharing!!!
If you want to watch Ryder Cup Live Telecast Online? You can enjoy <a href="https://www.rydercupgolflive.com/">Ryder Cup Live Stream </a> on 247tvstream.com

2018 07 23 07:37     #39314
Citatos pradžia rydercuplive  
 
This is great article. Thanks for sharing!!!
If you want to watch Ryder Cup Live Telecast Online? You can enjoy Ryder Cup Live Stream on 247tvstream.com
Citatos pabaiga

2018 08 04 11:09     #39445
 
I felt very happy while reading this site. This was really very informative site for me. I really liked it. This was really a cordial post. Thanks a lot!.
mexico
2018 08 04 11:10     #39446
 
I felt very happy while reading this site. This was really very informative site for me. I really liked it. This was really a cordial post. Thanks a lot!. 
mexico
2018 08 04 13:51     #39447
 
Thank you for some other informative website. The place else may just I get that kind of information written in such a perfect method? I have a venture that I am simply now running on, and I’ve been at the glance out for such info. 
video
2018 08 04 13:52     #39448
 
Thank you for some other informative website. The place else may just I get that kind of information written in such a perfect method? I have a venture that I am simply now running on, and I’ve been at the glance out for such info.
 
video
2018 08 04 15:06     #39450
 
Thank you for another great article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.
spiritual awakening movies
2018 08 04 17:00     #39451
 
Very good written article. It will be supportive to anyone who utilizes it, including me. Keep doing what you are doing – can’t wait to read more posts.
acim
2018 08 04 17:00     #39452
 
Very good written article. It will be supportive to anyone who utilizes it, including me. Keep doing what you are doing – can’t wait to read more posts.
acim
2018 08 04 18:28     #39454
 
Great job for publishing such a beneficial web site. Your web log isn’t only useful but it is additionally really creative too. There tend to be not many people who can certainly write not so simple posts that artistically. Continue the nice writing
un curso de milagros
2018 08 04 19:01     #39456
 
Thanks  for another wonderful post. Where else could anybody get that type of info in such an ideal way of writing? 
lessons
2018 08 04 19:18     #39458
 
Good post but I was wondering if you could write a litter more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!
online
2018 08 05 08:02     #39460
 
Fantastic blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions? Many thanks!
teachings 
2018 08 05 08:04     #39462
 
Fantastic blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions? Many thanks!
teachings 
2018 08 05 09:30     #39464
 
Good article, but it would be better if in future you can share more about this subject. Keep posting.
david hoffmeister
2018 08 05 11:01     #39466
 
I really enjoyed reading this post, big fan. Keep up the good work and please tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject? 
online
2018 08 05 11:08     #39468
 
I got what you mean  , thanks  for posting .Woh I am happy  to find this website through google.
online courses
2018 08 05 12:39     #39470
 
Good article, but it would be better if in future you can share more about this subject. Keep posting.
non duality teachers
2018 08 05 14:14     #39472
 
This article gives the light in which we can observe the reality. This is very nice one and gives indepth information. Thanks for this nice article.
teacher training
2018 08 05 14:55     #39475
 
I really like your writing style,  great   information,  thankyou  for posting. 
teacher training
2018 08 05 18:09     #39480
 
I have not any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
מנעולן בקריות
2018 08 10 04:58     #39507
I know there will be many difficulties and challenges but I am determined to do it. If it does not succeed then it will be a lesson for me as well

cat mario

2018 08 12 11:38     #39519
 
I have bookmarked your blog, the articles are way better than other similar blogs.. thanks for a great blog!
Onlinr Quran lessons
2018 08 13 15:03     #39539
 
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists.
thealmostdone
2018 08 13 16:16     #39540
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.
techinexpert.com
2018 08 21 00:42     #39651
 
You’ve got some interesting points in this article. I would have never considered any of these if I didn’t come across this. Thanks!.
havaianas

 
2018 08 21 03:17     #39652
 
Thanks for the post and great tips..even I also think that hard work is the most important aspect of getting success..
Healing Empire
2018 08 21 15:11     #39660
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information...
Just Cannabis
2018 09 02 13:50     #39769
 
Interesting topic for a blog. I have been searching the Internet for fun and came upon your website. Fabulous post. Thanks a ton for sharing your knowledge! It is great to see that some people still put in an effort into managing their websites. I'll be sure to check back again real soon.
Toronto Homes Canada
2018 09 04 16:32     #39792
 
I really loved reading your blog. It was very well authored and easy to understand. Unlike other blogs I have read which are really not that good.Thanks alot!
alcohol blood level chart
2018 09 04 16:35     #39794
 
Thank you so much for sharing this great blog.Very inspiring and helpful too.Hope you continue to share more of your ideas.I will definitely love to read.
alcohol blood level chart
2018 09 04 17:27     #39798
 
Great articles and great layout. Your blog post deserves all of the positive feedback it’s been getting. 
Ruhrgebiet Marketing Agentur
2018 09 06 18:20     #39821
 
Wonderful illustrated information. I thank you about that. No doubt it will be very useful for my future projects. Would like to see some other posts on the same subject! 
Hochfrequenzgeräte
2018 09 17 16:21     #39896
 
This was really an interesting topic and I kinda agree with what you have mentioned here!
techinexpehttps://www.techinexpert.com/rt
2019 01 07 08:36     #41809
 Thanks for the information. I appreciate it.
2019 01 07 08:37     #41810
  Thanks for the information. I appreciate it.
<a href="https://www.the-versatiles.com/''> Kissanime mobile download </a>

2019 01 07 08:40     #41811
   Thanks for the information. I appreciate it.
2019 01 09 02:11     #41838

Stickman Shooting Games Keep it up 
 

2019 01 10 19:09     #41853
 Latest condos launching soon in Jan. 

Park Colonial floor planParc Esta floor planMargaret Ville floor planUptown at Farrer floor planTreasure at Tampines floor plan8 hullet floor planjadescape floor plan, Riverfront Residences floor plan, Garden Residences floor plan, The Tre ver floor plan, The jovell floor plan, Kent Ridge Hill Residences floor plan, Stirling Residences floor plan, Tapestry floor plan, Whistler Grand floor plan, Renovation singapore, Renovation singapore, Renovation singapore, Renovation contractor singapore, Renovation contractor singapore, Renovation contractor singapore, Space Walk

2019 01 30 12:15     #41962
 Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. 먹튀사이트
2019 02 15 04:42     #42088
2019 03 08 02:28     #42257
Thx ! 
2019 03 08 02:31     #42258
A good read !

[url = https: //www.nogarejas.org] Smartphone flexible [/ url]
2019 03 08 02:33     #42259
Smartphone flexible : http://www.nogarejas.org

2019 04 03 02:11     #42401
explosederire.com : https://www.explosederire.com/

 
2019 04 03 02:11     #42402
 explosederire.com : https://www.explosederire.com
2019 04 03 02:12     #42403
 explosederire.com : https://www.explosederire.com
2019 04 22 20:28     #42544
2019 04 26 01:39     #42585
2019 04 30 14:51     #42616
 Took me time to understand all of the comments, but I seriously enjoyed the writing-up. It is being really helpful to me and I am positive about all the commenters Bangalore Escorts right here! Its constantly nice when you can not only be informed, but also entertained! I'm sure you're enjoying writing this writing-up
 
2019 05 03 00:54     #42635
2019 05 06 06:39     #42673
2019 05 23 19:17     #42777
 https://www.les-vitraux-de-caro.com
2019 06 03 03:22     #42818
2019 06 07 02:21     #42839
2019 06 12 12:44     #42890
2019 06 28 21:46     #43050
2019 07 03 14:39     #43117
Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2019 UAB All Media Digital