Investavimo sistema (2). Stop Loss/ Take Profit

Medvedukas | 2009-10-19 14:04 | perskaitė: 4369
Investavimo sistema (2). Stop Loss/ Take Profit Taigi, kaip jau minėjau 1 dalyje, man , kaip pradedančiajam investuotojui sunkiausiais klausimas buvo apsispręsti dėl investicijų pobūdžio: ar aš invest

Taigi, kaip jau minėjau 1 dalyje, man , kaip pradedančiajam investuotojui sunkiausiais klausimas buvo apsispręsti dėl investicijų pobūdžio: ar aš investuoju ilgam laikui (value investing), ar trumpam (spekuliacija). Galiausia, manau, aš šią problemą išsprendžiau, bet šiandien parašysiu tik apie dalį savo strategijos, o būtent  kada stabdyti nuostolį (Stop Loss, SL) ir kada nusiiminėti pelną (Take Profit TP).

Man visada atrodė, kad pelną nusiimu per anksti. Dar sudėtingiau buvo su SL – nuostolingos pozicijos likvidavimas dažnai užtrukdavo ilgiau, negu reikėtų, ir kas visai nemalonu, po kurio laiko pozicija atsistatydavo į neblogą pliusą. Bet, deja, jau be manęs... Ėmiausi ieškoti sprendimo.
Rezultate gavosi šiokia tokia sistema, kurią toliau ir išdėstau.

Pradinė aksioma: kaina gali arba kilti, arba kristi. Tikimybė, kad kaina kris arba kils lygi 50/50.
Iš šios prielaidos seka, kad pozicijos, atnešusios pelną, turi sugeneruoti didesnį pliusą, nei pozicijos, kurios sugeneruoja minusą. Tai reiškia, kad nuostolis turi būti kaip galima greičiau likviduojamas, o pelnui leidžiama maksimaliai augti.  Tokiu atveju statistiškai rezultatas bus teigiamas. Atrodo elementaru.  Bet... yra keletas „probelmų“.

 „Probelma Nr.1“, kuri išverčia visą sistemą iš vėžių: komisiniai.  Komisiniai reiškia, kad tam, kad išeiti į pliusą, juos reikia „atidirbti“, o tai reiškia, kad faktiškai akcija turi pakilti daugiau, nei nukristi, tam kad investuotojas būtų pliuse. Taigi 50/50 yra jau ne 50/50, o 51/49.

„Problema Nr.2“ – akcijos kaina svyruoja tam tikra amplitude (kainos volatilumas). SL gali visai be reikalo suveikti, o akcija grįžti į pozityvią teritoriją. Todėl SL svarbu nustatyti taip, kad jis nereaguotų į normalų kainos svyravimą. Tas pats pasakytina ir apie pelno fiksavimą (TP), kai iš esmės „normalus“ akcijos kainos kritimas paskatina pelno nusiėmimą.

 Pastarąją „kainos volatilumo“ problemą aš sprendžiu taip: apskaičiuoju konkrečios akcijos kainos svyravimą procentais kiekvieną dieną  per tam tikrą laikotarpį (paprastai 100 dienų). Tuomet atmetu 10 didžiausių svyravimų ir paimu 11 didžiausio svyravimo procentinę reikšmę. Atsižvelgdamas į šią reikšmę apskaičiuoju, kiek mano atidaryta pozicija gali kristi į minusą. Paprastai gaunasi apie 3-5 procentus, pavyzdžio skaičiavimui paimkim 5%. Taigi, jeigu pozicija yra 10 000 tai, SL bus nustatomas (įskaičiuojant komisinius) atitinkamai šiek tiek daugiau nei ties -500, tarkim -535 (=N1).Visa tai paprastos operacijos su Exel įsikėlus istorinius kainos duomenis.

Apskaičiavęs, keik „leidžiu“ akcijai kristi, nustatau minimalią pelno pakopą (ne kada nusiimu pelną, bet būtent „Pelno pakopą“!), kuri yra lygi leistinam nuostoliui tik „į pliusą“ (+535= P1). Gaunasi šiek tiek daugiau nei 5% (dėl komisinių). Taip susibalansuoja „Problema Nr.1“.

Kai kaina nukrenta iki N1 ribos – poziciją likviduoju. Kai kaina pakyla iki „Pelno pakopos“ P1, SL perkeliu atitinkamai (faktiškai iki minimalaus pliuso =P0). Kai kaina nuo pirmos „Pelno pakopos“ pakyla dar +535, fiksuoju antrąją pelno pakopą P2, o SL persikelia į P1 lygį ir taip toliau, priklausomai, kiek pelno pakopų sugeneruoja akcija.

Toks pakopų nustatymas žinoma neužtikrina, kad pozicija bus uždaroma geriausiu momentu, bet labai palengvina sprendimų priėmimo procesą ir kol kas šioje bulių rinkoje pasiteisina, nes sulaiko nuo pelno nusiėmimo laikinų kainos kritimų metu, po kurių kaina dar labiau išauga.

Teoriškai sistema turėtų veikti ir krentančioje rinkoje su short sellais, bet shortinti dar nebandžiau (o ir nematau reikalo).

Štai, bendrais bruožais, tokia mano Stop Loss ir Take Profit nustatymo metodika, turinti tam tikrų rizikos valdymo elementų. Bet tai dar ne visa rizikos valdymo sistema ir toli gražu ne pilna Investavimo strategija, tai tik jos vienas iš esminių elementų. Apie kitus ne mažiau svarbius strategijos elementus (pvz. akcijos pasirinkimas, įėjimo į poziciją taktiką, kompleksiškas rizikos valdymas ir kt.) esant progai parašysiu vėliau.
 

Komentarai



2009 10 19 15:40     #32465

Labai gera sistema. As siuo metu nenaudoju SL'u nors zinau, kad ju reikia. Prekyboje Jav akcijomis nepataikau as tu SL'u nustatyti, man tik minusas nuo ju susidaro. Smagu, kad pasidalinai info, jauciu ir as kazka panasaus bandysiu daryt.

2009 10 19 17:13     #32469

 Manau, tokiu atveju reiktų vengti nelikvidžių akcijų ir pennystockų. Bent jau iki tol, kol nepamtysi, kad sistema veikia.

2009 10 19 22:45     #32472

Kas per žodis "volatilumas"? Reikia sakyt kintamumas

2009 10 20 14:20     #32475

Nojau, butent taip, perkamos tik pelningai dirbancios, perspektyvios imones, su gera fundamentika.

Sunnyday, butu idomu, jeigu parasytum, kaip seksis, jeigu bandysi taikyti.

Evil, teisingai "kintamumas".

2009 10 29 16:49     #32526

Manau, puiki sistema, o ir aiškiai išdėstyta.

2009 10 29 17:04     #32529

Ačiū už tęsinį...Vertas pagarbos atkaklumas kuriant savo sistemą...

Asmeniškai aš, deja, dažnai savo naudojamos investavimo sistemos nuostatas dėl įvairių priežasčių pažeidinėjau, todėl ir 2008 m. buvo labai nuostolingi

2009 11 04 11:17     #32553
Citatos pradžia Medvedukas  
 

Sunnyday, butu idomu, jeigu parasytum, kaip seksis, jeigu bandysi taikyti.

Citatos pabaiga

Taigi, Medveduk, pasidariau as labai panasia i tavo sistema . Tik kad butu maziau darbo ir nereiketu kasdiena suvedineti kainu, tai as kintamumo pati neskaiciuoju, tiesiog paimu reiksme kokia duoda IB. Apskaiciuota SL naudoju kaip orientyra, taciau vien juo nesiremiu. Be to si sistema ne visom mano akcijom tinka. Bet tai tikrai naudingas dalykas. Dekui uz pasidalinima  

2009 11 04 17:58     #32557

Sunnyday, patikslinu, as kasdien kainu nesuvedineju, o atsisiunciu duomenis  exel ir SL apskaiciuoju tik (1) atidarydamas pozicija (2) kainai pasiekus nauja lygmeni. Taigi skaiciavimo, cia visai nedaug.

Ir kodel manai, kad shi sistema "ne visoms akcijoms tinka"?

2009 11 04 18:15     #32558

Papildymas: per pastarasias dienas kai krito rinkos suveike visi saugikliai. Kai kurios pozicijos (senesnes) isejo su pliusu, kai kurios (naujesnes) su minusu. Dabar reikes vel susiformuoti portfeli ir pasiskaiciuoti naujus saugiklius.

2009 11 04 20:18     #32560
Citatos pradžia Medvedukas  
 

Ir kodel manai, kad shi sistema "ne visoms akcijoms tinka"?

Citatos pabaiga

Si sistema netinka mazai likvidzioms pozicijoms.

2009 11 07 18:04     #32580

 Perskaiciau Medvedukas dienorasti , patiko. Esu irgi naujokas siame reikale, bet po truputi prekiauju real, todel galiu pasidalinti savo patirtimi. Mano sistema tokis: turiu dvi saskaitas ir dirbu su dviem platformom. Taigi vienoj saskaitoj uzstatau pirkima 10 pips auksciau kainos (panasiai pagalsituacija , gali buti ir daugiau), o kitj sask. pardavima zemiau tiek pat. Tai viskas galioja tik konsoliduotoj rinkoj. Na, tada ir ziurim kur pasuks kaina, toliau patys suprantat...Manau esme supratot, butu idomu gauti atsiliepimu.  PS. tai isbndziau keleta kartu ir visai neblogai suveike.

2009 12 11 20:45     #32829

Klausimas: O cia forex kas nors prekiauja? Ar visi tik akcijomis? Ir kuo tos akcijos patrauklios?

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital