Kaetana Leontjeva. Koks dar deficitas? arba po manęs – nors ir tvanas

LLRI | 2011-11-03 11:58 | perskaitė: 1297
Raktiniai žodžiai: Deficitas, biudžetas
Kaetana Leontjeva. Koks dar deficitas? arba po manęs – nors ir tvanas  Seimui svarstant 2012 m. biudžeto projektą, kuriame numatytas 709 milijonų litų deficitas, valdininkai nenustoja stebinę išlaidavimu. Šviežiausias pav

 Seimui svarstant 2012 m. biudžeto projektą, kuriame numatytas 709 milijonų litų deficitas, valdininkai nenustoja stebinę išlaidavimu. Šviežiausias pavyzdys – vakar Vyriausybėje ministerijų atstovų pasitarime svarstyta Saulės mūšio pergalės įamžinimo programa, kuriai iš Privatizavimo fondo numatyta skirti 600 tūkst. litų.

Kaip teigiama aprašyme, Kultūros ministerijos vykdomos programos tikslas - “atlikti Saulės mūšio pergalės įamžinimo memorialo statybos darbus, įrengiant istorinį pažintinį turistinį objektą”. Vertinimo kriterijus – ne objektą aplankiusių turistų skaičius ar kitaip išreikšta nauda visuomenei, bet “įrengtas Saulės mūšio pergalės įamžinimo istorinis pažintinis turistinis objektas.” Taigi niekam nerūpi, ar šis objektas apskritai reikalingas turistams, svarbiausia, kad projektas būtų “įrengtas”. Tai yra klasikinis pavyzdys, kai svarbiausia “įsisavinti lėšas”, nekreipiant dėmesio į jų efektyvumą ar poreikį.

Kurgi bus panaudoti tie 600 tūkst. litų, kuo pasižymės šis “istorinis pažintinis turistinis objektas”? Lėšos bus išleistos: iškasti tvenkiniui, įrengti kūlgrindai ir 2 mašinų stovėjimo aikštelėms, nutiesti keliui ir pasodinti želdiniams.

Deja, tai toli gražu ne vienintelis abejotino efektyvumo išlaidų pavyzdys. Iš to paties Privatizavimo fondo šįmet numatyta skirti virš 2 milijonų litų Žemaičių krikšto ir Žemaičių vyskupystės įsteigimo 600 metų jubilijaus minėjimo programai. Keli pavyzdžiai, kur išleisti pinigai 2011 m.:

- 80 tūkst. litų - surengti Žemaičių krikšto ir Žemaičių vyskupystės įsteigimo 600 metų jubiliejui skirtą tarptautinę mokslinę konferenciją Alsėdžiuose ir išleisti jos medžiagą;

- 50 tūkst. litų - parengti Kęstaičių istorinės vietos sutvarkymo ir pritaikymo piligrimų ir turizmo reikmėms galimybių studiją.

Dar keli abejotino efektyvumo išlaidų pavyzdžiai iš 2009-2011 m. laikotarpio:

- 250 tūkst. litų - rengti reprezentacinį leidinį su kompaktiniu disku „Žemaičių vyskupystė“ (istorija, asmenybės, menas, architektūra, žemėlapiai ir kita);

- 250 tūkst. litų - Parengti ir išleisti 4 kalbomis informacinį lankstinuką (su žemėlapiu), pristatantį svarbiausius su Žemaičių krikštu, Žemaičių vyskupystės istorija susijusius objektus ir vietas.

Įdomu ir tai, kad 2009-2011 m. buvo numatyta 100 tūkst. litų sukurti ir prižiūrėti interneto svetainę Žemaičių krikštui ir Žemaičių vyskupystės įsteigimo jubiliejui paminėti. Bergždžiai bandžiau interneto platybėse rasti šią svetainę. Dar trims bažnyčių interneto svetainėms, iš kurių aptikau tik vieną, per analogišką laikotarpį numatyta skirti 30 tūkst. litų.

Taigi tenka konstatuoti, kad kai kuriems valdininkams sunki biudžeto padėtis nė motais – jie vadovaujasi principu “po manęs nors ir tvanas”. Priešingai nei mėgsta sakyti politikai, ne visos valdžios išlaidos skirtos policininkų, medikų, mokytojų ir kultūrinių darbuotojų atlyginimams. Tuo tarpu nereikalingų išlaidų atsisakymas leistų mažinti deficitą, nuo ko būtų geriau ir privačiam, ir viešam sektoriams.

http://llri.blogas.lt/

KomentaraiPrivatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2022 UAB All Media Digital