Vytautas Žukauskas: Naujas įmonių restruktūrizavimo įstatymas – atgaiva ar meškos paslauga?

LLRI | 2010-07-21 15:04 | perskaitė: 1628
Raktiniai žodžiai: Seimas, restruktūrizavimo įstatymas, restruktūrizavimas
Vytautas Žukauskas: Naujas įmonių restruktūrizavimo įstatymas – atgaiva ar meškos paslauga?  Seime šių metų Liepos 2 d. priimtas naujas Įmonių restruktūrizavimo įstatymas. Pakeitimų šiame įstatyme yra daug, tačiau norisi atkreipti dėmes

 Seime šių metų Liepos 2 d. priimtas naujas Įmonių restruktūrizavimo įstatymas. Pakeitimų šiame įstatyme yra daug, tačiau norisi atkreipti dėmesį į kelis iš jų. Pirmasis - naujajame Įmonių restruktūrizavimo įstatyme panaikinta įmonės kreditorių teisė inicijuoti restruktūrizavimo procesą. Antras pakeitimas – reikalavimo, jog įmonės vadovo siūlymui restruktūrizuoti įmonę pritartų ir kreditoriai, panaikinimas.

Naujasis Įmonių restruktūrizavimo įstatymas dvelkia šiandien labai populiaria dvasia, jog didžioji dalis įmonių problemų yra jų kreditoriai. Įstatymo kryptis: vienaip ar kitaip apriboti kreditorių dalyvavimą restruktūrizavimo procese. Kreditorių vaidmuo, po įstatymo įsigaliojimo, atsiranda tik tvirtinant restruktūrizavimo planą, t.y. po to kai:

· Parengiami restruktūrizavimo plano metmenys;

· Priimamas įmonės dalyvių susirinkimo sprendimas kreiptis į teismą;

· Priimama teismo nutartis dėl pareiškimo iškelti restruktūrizavimo bylą priėmimo;

· Priimama teismo nutartis kelti restruktūrizavimo bylą.

Šiuo požiūriu restruktūrizavimas panašėja į įmonės savininkų ir vadovų įrankį reorganizuoti įmonę ignoruojant kreditorių nuomonę ir apribojant tam tikras kreditorių teises: restruktūrizavimo metu sustabdomas palūkanų ir netesybų mokėjimas, sustabdomas išieškojimas pagal vykdomuosius dokumentus.

Kyla natūralus klausimas, kokia yra įmonės restruktūrizavimo idėja? Kokį restruktūrizavimo procesą norime matyti?

Vykdyti reorganizavimą, gamybos tobulinimą, valdymo gerinimą, įmonės profilio keitimą ir kitus procesus, kurie skirti gerinti į bedugnę besiritančių įmonių padėtį įmonės vadovai ir savininkai privalo visuomet. Tam nereikia restruktūrizavimo bylos. Kita vertus, įmonės kreditoriai tiesiogiai negali daryti įtakos įmonės valdymui ir todėl negali imtis jokių priemonių net ir tuomet, kai matoma, jog įmonės finansinė padėtis nuolat blogėja, o įmonės savininkai ir vadovai nesiima jokių priemonių jai gerinti. Todėl jeigu imamasi teisinio įmonių restruktūrizavimo reglamentavimo, įmonės restruktūrizavimo procesas turi būti susijęs su kreditorių galimybe užsitikrinti įmonės įsipareigojimų vykdymą.

Naujuoju Įmonių restruktūrizavimo įstatymu žengta visai kiton pusėn, jo kryptis – kreditorių teisių apribojimas.

Ši kryptis pavojinga. Galbūt reikėtų karčiai pasidžiaugti, jog nenueita dar toliau. Svarstant naująjį Įmonių restruktūrizavimo procesą buvo sulaukta ir kraštutinių pasiūlymų. Vienas iš jų – iš įmonės restruktūrizavimo plano projekto svarstymo ir pritarimo procedūros pašalinti visus kreditorius, kurių reikalavimai užtikrinti hipoteka.

Požiūris, jog įmonių problemas galima spręsti apribojus kreditorių teises - naivus ir vienkartinis. Daug kalbama apie tai, kad įmonėms per mažai skolinama, jog per aukštos palūkanų normos. Kreditorių teisių ribojimas (ar tai būtų Įmonių restruktūrizavimo įstatyme, Civiliniame kodekse, Fizinių asmenų bankroto įstatyme ar dar kur.) prisideda prie dar labiau blogėjančios skolinimo aplinkos ir augančių palūkanų. Kreditorių teisių ribojimas besiskolinančioms įmonėms yra meškos paslauga. Palankiems kreditorių ir skolininkų santykiams reikalinga abipusiai naudinga aplinka. Jos neįmanoma sukurti grasinimais ir teisių ribojimais.

http://llri.blogas.lt/

KomentaraiNeprisijungęs vartotojas
Neprisijungęs vartotojas
Rašyti privačią žinutę


2010 07 24 21:46     #33869
Puiku, kad pagaliau turime civilizuota restrukturizavimo istatyma. Uz tai tikrai nuosirdziau esu dekingas LRS ir Prezidentei.

Civilizuota, nes iki siol bet kuris "reideris" galejo uz niekine kaina isigyti skolos reikalavimo teise is kurio nors bendroves kreditoriaus tam, kad santazuoti bendrove, trukdyti jos veiklai, kelti bendrovei bankroto byla.  Pagaliau bendroves igijo apsauga - galimybe spresti verslo islikimo klausima be kreditoriu. PAGALIAU.

Naujasis Istatymas logiskai paskirsto atsakomybiu ribas. Sprendima del bendroves/verslo likimo priima patys akcininkai/verslininkai, o restrukturizavimo plana tvirtina - kreditoriai. 

Taciau, straipsnio autorius neteisus, teigdamas, kad kreditoriu interesai nesaugus. Manyciau, kad net per daug saugus, nes butinas 2/3 visu kreditoriu pritarimas bendroves restrukturizavimo planui, o realiai turetu uztekti tik  51 proc.

Ateityje butina sumazinti minimalu kreditoriu balsu skaiciu, tvirtinant restrukturizavimo plana iki 51 proc., nes esant 2/3 islieka labai didele rizika del tycinio verslu zlugdymo, siekiant uzgrobti verslus ir bendroviu turta.
2018 10 08 16:18     #40351
Facebook password sniper - a best tool to hack the facebook password data.

Naujausi dienoraščiai

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2020 UAB All Media Digital