Asmeninių finansų valdymas II

Dodd | 2008-05-28 09:28 | perskaitė: 1562
Asmeninių finansų valdymas II Tuo tarpu Franco Modigliani tyrinėjo kiek kitu aspektu. Savo gyvenimo ciklo teorijoje jis aiškina santaupų susidarymo cikliškumą. Modigliani tvirtino, kad

Tuo tarpu Franco Modigliani tyrinėjo kiek kitu aspektu. Savo gyvenimo ciklo teorijoje jis aiškina santaupų susidarymo cikliškumą. Modigliani tvirtino, kad pagrindinė santaupų priežastis yra ta, kad žmonės siekia palaikyti pastovų gyvenimo lygį. Pagal jį santaupos atspindi skirtumą tarp pastovaus ir stabilaus, norimo vartojimo lygio ir besikeičiančių pajamų lygio, kuris žmogui dirbant sistemingai didėja nuo žemiausio iki maksimalaus, o išėjus į pensiją sumažėja iki labai žemo. Jauni taupo, o seni leidžia pinigines lėšas. Šį taupymo modelį išspausdino 1949 m. Šį modelį vėliau tobulino Aldo Brambergas, kuris išskyrė pagrindines gyvenimo ciklo dalis.



1 – Švietimo etapas



2 – Karjeros pradžia



3 – Šeimos etapas



4 – Priešpensinis laikotarpis (nuo 45 metų iki pensijos)



5 – Pensija



Kaip matome daugiausia vartojama 3 ir 5 etapuose. 3 etape skolinamąsi, kad įsigyti būstą, mašiną padengti kitas išlaidas, o pensijos laikotarpiu gyvenama iš santaupų, tai yra gauname pensija nepadengia išlaidų ir pajamų ir išlaidų skirtumas šiuose etapuose yra neigiamas. 2 ir 4 etapuose pajamos viršija išlaidas. Karjeros pradžioje pajamos nėra didelės, tačiau taupoma būsimiems dideliems pirkiniams: mašinai, būstui ir t.t. Priešpensiniame laikotarpyje pajamos nebūtinai būna didžiausios, tačiau pajamų ir išlaidų skirtumas būna didžiausias, nes baigiamos mokėti paskolos, nebelieka didelių pirkinių taip pat pradedama taupyti pensijai. Jeigu tikslas būtų, kuo daugiau sukaupti lėšų pensijai arba kuo anksčiau išeiti į pensija tai reikėtų maksimizuoti 2 ir 4 etapus ir minimizuoti 3 gyvenimo etapo išlaidas. Teoriškai atrodo paprasta, praktikoje tai sunkiai įgyvendinama, todėl, kad atsiranda papildomi veiksniai tokie kaip psichologiją, emocinis konfortabilumas.

Beje, Rakauskienė O. G. ir Bikas E. tyrę Lietuvos gyventojų taupymo elgseną nustatė, kad aktyviausiai mes pradedame taupyti prieš pat pensiją. Vadinasi, kai esame pastayti prieš faktą, kad tuoj ateis pensija ir pajamos ryškiai sumažės, mes pradedame aktyviai kaupti lėšas, kad kompensuoti pajamų sumažėjimą.

Aš siūlyčiau į save žiūrėti, kaip į verslo įmonę, todėl svarbiausia yra verslo tęstinumas. Taigi, ir mes patys turėtume visų pirma ne siekti maksimalios investicijų grąžos, bet sumažinti riziką ir užsitikrinti tęstinumą ir tik po to galvoti apie apie maksimizavimą. Jei tiesa tai, kad lietuviai turi savižudžio kompleksą (viskas arba nieko), vadinasi mums visiems sunku šį principą įgyvendinti.

Komentarai



2008 05 28 12:56     #13098
Idomios mintys. Dekui
2008 05 28 14:43     #13099
Būtų įdomu ir E. Biko tyrimą paskaityti Per paskaitas keletą kartų buvo užsiminęs, jog skaičiavo taupymo normą, bet tyrimo neteko matyti
2008 05 28 14:51     #13100
Pagooglink. Turetum rasti tikrai. Ieskok: Rakauskienė O.G., Bikas E. Lietuvos gyvnetojų santaupos: moterų ir vyrų taupymo elgsenos modeliai // Ekonomika. Mokslo darbai. 2007, Nr. 79. p. 121–141.
Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital