Ar akcijos pasiekė piką?

ArturasMilevskis | 2010-11-18 14:08 | perskaitė: 1598
Raktiniai žodžiai: USTEC, akcijos
Ar akcijos pasiekė piką? Turbūt pastaruoju metu labai daug kam kyla tokie klausimai: ar pasaulinės akcijų rinkos pasiekė piką? ar nuo dabar prasidės didesnė indeksų ir akcijų

Turbūt pastaruoju metu labai daug kam kyla tokie klausimai: ar pasaulinės akcijų rinkos pasiekė piką? ar nuo dabar prasidės didesnė indeksų ir akcijų kainų korekcija? ir pan. Tai yra normalūs klausimai, kurie dažniausiai mus aplanko tada, kai po gana įspūdingo kainų kilimo prasideda tam tikra kainų korekcija, kuri realiai ir vyksta paskutines 2 savaites. Tačiau: 1) po bet kokio kainų kilimo visada ateina laikas korekcijai ir kuo didesnis kilimas būna, tuo didesnė korekcija ateina; 2) net ir sudėję visus žinomus ar nežinomus faktus mes 100% negalime pasakyti kas mūsų laukia ateityje. Todėl šioje vietoje aš manau esminis dalykas yra darant tam tikras prognozes, prielaidas bei priiminėjant investicinius sprendimus įsivertinti galimas rizikas bei turėti konkretų planą, kas bus daroma, jei akcijų indeksai kils toliau, bei svarbiausia, kas bus daroma, jei indeksai toliau sėkmingai judės žemyn.Žiūrint į pateiktą grafiką visų pirma prisimenu seną posakį, kad akcijų kainos kyla kaip kad liptų laiptais (čia kalbame apie 2009 – 2010 metus), tuo tarpu krenta kaip kad iššokus pro langą (2008 metai). Džiugina tai, kad ir po staigaus kritimo žemyn, akcijų indeksai nors ir po truputi, tačiau gali atsigauti.

Taigi, visų pirma pabandysime įvertinti dabartinę situaciją iš techninės pusės. Kaip pavyzdinį akcijų indeksą paėmiau NASDAQ, kuris kaip matome atrodo daug geriau nei tarkime S&P 500 akcijų indeksas ar kitu esminiai pasauliniai akcijų indeksai. Šis indeksas kol kas išlieka aiškioje kilimo tendencijoje, kurią patvirtina žalia kylanti trendo linija, bei tai, kad indeksas yra virš 10, 20 ir 40 savaičių MA. Taip pat pastebime, kad indeksas neseniai viršijo 2 svarbius pasipriešinimo lygius (horizontalios raudonos linijos), bei dabar šiek tiek atsitraukinėja. Tačiau kol kas korekcija nėra labai rimta. Taip pat galima pastebėti, kad indeksui liko labai nedaug iki 2007 metų piko, t.y. prieškrizinio lygio, o tokios zonos labai dažnai veikia kaip magnetas, t.y. indeksas yra linkęs pasiekti tokius lygius ir tik tada rimčiau koreguotis (labai geras pavyzdys S&P 500 akcijų indeksas ir 2010 metų pikas ties 1220 punktų). Be abejo ir čia galima įžvelgti kelis neigiamus dalykus. Visų pirma tai, kad indeksas yra perpirktoje teritorijoje savaitiniame grafike. Visų antra tiek RSI, tiek ir MACD indikatoriai paišo tam tikras neigiamas divergencijas, t.y. indeksui sugebėjus pakilti aukščiau prieš tai buvusio 2010  metų piko, minėti indikatoriai aukščiau nepakilo. Labai dažnai, bet ne visada, tokios formuotės informuoja apie galimą rimtesnę kainų korekciją.

Kalbant grynai iš kainos pokyčio perspektyvos kiekvienas pasakytų, kad kilimas truko per ilgai, indeksai bei akcijos per pastaruosius 3 mėnesius pabrango per daug, rinka sutraukė labai daug dalyvių nes demonstravo gražų kilimą, o visa tai veda prie to, kad korekcija “turėtų” įvykti. Tačiau visada reikia žinoti, kad korekcija gali būti kai indeksai koreguojasi, arba kai rimta kainų korekcija nevyksta, tačiau indeksas ilgesnį laiką svyruoja be aiškios krypties.

Toliau kalbant apie fundamentą, aš asmeniškai sunkiai surasčiau daug faktų, mane įtikinančių, kad rinką yra pigi ir kad iš fundamentalios pusės turi daug potencialo, tačiau kadangi šioje vietoje nesu ekspertas, tai nuo komentarų susilaikysiu.

Na ir galiausiai reikia nepamiršti, kad metų pabaiga, konkrečiau lapkritis bei gruodis, daugeliui akcijų rinkų yra labai geras periodas, kaip ir metų pradžia, konkrečiai sausis.

Išvada: kadangi mes nenorime ir kol kas negalime teikti konkrečių rekomendacijų, to ir nedarysime. Taip pat norime, kad kiekvienas mąstytų už save, asmeniškai priiminėtų sprendimus ir jei jie buvo nuostolingi, galėtų kaltinti tik save, nes kitokiu atveju investuoti iš viso nereikėtų.  Aš asmeniškai trumpu periodu tikiuosi korekcijos, tačiau manau kad tai bus pirkimo galimybė. Gal aš klystu, gal praėjusią savaitę dauguma indeksų pasiekė sekančių 5 ar 10 metų pikus, tačiau tai mes sužinosime vėliau. Esminis dalykas – mes žinome, ką darysime vienu ar kitu atveju, kada ką pirksime bei kada ką parduosime. O ar žinote Jūs?


Komentarai2010 11 18 20:23     #34595
o ka darysite tada kai jusu ,,ESMINIS dalykas'' nepasiteisins ir kai jus parduosite, ir pradesit pirkti, viskas bus brangiau nei pries tai?
2010 11 18 22:05     #34596
Darysime ta pati ka ir visada, toliau investuosime/prekiausime pagal strategija. Jei reikes parduoti o veliau pirkti brangiau - ta ir padarysime. Jei dabar parduoti nereikes, laikysime isikibe kol reikes parduoti (to dauguma investuotoju ir tikisi)... Negi asmeniskai niekada nedarai klaidu? Visada buni teisus?
2010 11 18 22:21     #34597
Ir idomu kuria strategija vadovaudamiesi jus parduosite? ju pristatymuose buvo bent kelios. ar kiekvienam aktyvui skiriate atskiras strategijas.  klaidos o kad ju nebutu turbut nereiketu sedeti forumuose ir ieskoti atsakymu... as visiskai su tavim sutinku del piko, FA dar tikrai netitinka esamu aktyvu kainu (akciju) kaip matau tu esi TA megejas, tavo kolega Lukas kaip supratau skeptiskai i ja ziuri, labiau statistikos megejas
Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2021 UAB All Media Digital