Komentarai 5 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

["Verslo Žinios"] Kaimyninėje rinkoje - galimybės investuotojams ir emitentams

spekuliantai.lt | 2006-09-29 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 3821
["Verslo Žinios"] Kaimyninėje rinkoje - galimybės investuotojams ir emitentams "VŽ", 2006.09.25 Varšuvos biržos (WVPB) vidutinė dienos apyvarta 300 kartų pranoksta mūsiškę, tad likvidesnių rinkų ieškantiems Lietuvos investuot

"VŽ", 2006.09.25

Varšuvos biržos (WVPB) vidutinė dienos apyvarta 300 kartų pranoksta mūsiškę, tad likvidesnių rinkų ieškantiems Lietuvos investuotojams, o ir biržoje akcijas kotiruojančioms bendrovėms verta žvilgtelti į kaimynų daržą.

"Vilniaus biržos įmonėms siūlome galimybę prisistatyti platesniam investuotojų ratui kotiruojant savo akcijas WVPB, antroje pagal dydį Vidurio ir Rytų Europos akcijų rinkoje. Išplėtota išvestinių instrumentų prekybos sistema užtikrintų didesnį vertybinių popierių likvidumą, o 44 mlrd. eurų disponuojantys pensijų ir investiciniai fondai, kaip rodo istorija, pro akis nepraleidžia naujų rinkos dalyvių", - kviečia Robertas Kviatkovskis (Robert Kwiatkowski), Varšuvos vertybinių popierių biržos Naujų rinkų ir emitentų planavimo ir vystymo skyriaus vadovas.

Pasak Romano Bulatovo, "LHV investicijų valdymo" padalinio Lietuvoje vadovo, Vilniaus biržos nariams vertėtų apsvarstyti šį pasiūlymą. WVPB aktyviai veikia lenkų pensijų fondai, mat investuoti kitų šalių rinkose jiems draudžia įstatymai. Fondų kapitalas nuolat auga, o potencialių pirkinių vis mažėja - dauguma iš 268 WVPB akcijų jau pakankamai įvertintos, tad naujos bendrovės greitai patrauktų institucinių investuotojų dėmesį. Nuomonei pritaria ir Jensas Spyrka (Jens Spyrka), Vokietijos rizikos kapitalo kompanijos "BMP Aktiengesellschaft", esančios Frankfurto ir Varšuvos biržų nare, tarptautinių projektų vadovas.
"Lenkijos institucinių investuotojų ištekliai gerokai įspūdingesni nei, tarkim, Čekijos ar Vengrijos, o ir vakarietiškas kapitalas, skirtas Vidurio ir Rytų Europai, dažniau nusėda Lenkijoje nei mažesnėse biržose. Vis dėlto užsitikrinti stambių investuotojų pasitikėjimą nėra lengva - didžiausios sėkmės gali tikėtis įmonės, kurių verslo istorija bent kiek siejasi su Lenkija. Priešingu atveju reikėtų nemažų išlaidų viešųjų ryšių kampanijai ir kontaktams su stambiais investuotojais užmegzti", - pataria p. Spyrka.
Anot jo, teisines dvigubo įrašymo į sąrašą (angį. dual-listing) procedūras Lenkijos vertybinių popierių (VP) priežiūros komisija ir WVPB stengiasi vykdyti operatyviai, kita vertus, VP įstatymai įvairiose šalyse vis dar turi skirtumų, todėl teisininkų konsultacijos pareikalauja nemažai laiko ir finansinių išlaidų.

Pirmasis - "Sanitas"

Kol kas realiausias pretendentas įžengti į Lenkijos akcijų rinką yra AB "Sanitas", šiemet balandį įsigijęs farmacijos gamintoją "Jelfa". Nors sprendimas dėl "Jelfos" išbraukimo iš sąrašo jau priimtas, apie planus WVPB kotiruoti "Sanito" akcijas kol kas kalbama negarsiai.
"Tokia galimybė yra neatmestina. Varšuvos birža vilioja didelėmis apyvartomis ir akcijų likvidumu, be to, Lenkijos investuotojai taip pat pageidauja tokio sprendimo, tačiau kol kas tai tik galimybė, o ne planai", - sako Darius Šulnis, "Sanitą" valdančios investicijų bendrovės "Invalda" prezidentas.
Iš Vilniaus biržos įmonių patirties dalyvavimo tarptautinėje arenoje turi tik TEO LT. 2000 m. tuomet dar "Lietuvos telekomas", siekdamas pritraukti užsienio investuotojų, Londono vertybinių popierių biržoje pradėjo platinti Tarptautinius depozitoriumo pakvitavimus (angį. global depositary receipt, GDR), kurie iš esmės atitinka paprastąsias akcijas. Pasak TEO LT atstovų, toks sprendimas pasiteisino - pavyko pritraukti investuotojų iš įvairiausių pasaulio šalių.
"Įstojus į ES šios procedūros dar supaprastėjo, tad kodėl įmonėms nepasinaudojus šia proga. O ir užsienio biržų mokesčiai palyginti maži - per metus už buvimą Vilniaus biržos oficialiajame sąraše tenka sumokėti maždaug 48.000 Lt, kai vieta Londono biržoje kainuoja viso labo 40.000 Lt", -džiaugiasi Darius Džiaugys, TEO LT Korporatyvinės komunikacijos skyriaus informacijos sektoriaus vadovas.
Nors smulkiesiems investuotojams prekyba WVPB kol kas problemiška, lenkų akcijos gali rasti vietą ir lietuvių portfeliuose.

Prekiauti nepigu

Šiuo metu Lietuvos bankai už vertybinių popierių sandorius Varšuvos biržoje ima 70-80 Lt, arba 0,50% sandorio vertės komisinius mokesčius. Tad mažiausia suma, už kurią verta pirkti vienos įmonės akcijų, nepatiriant nuostolių dėl komisinių, svyruoja ties 13.000-16.000 Lt riba.
"Ko gero, nedaugelis iš smulkiųjų investuotojų yra sukaupę tiek kapitalo, kad jam išskaidyti nepakaktų trijų Baltijos šalių akcijų rinkų. Juolab kad tarp pastarųjų ir WVPB yra pastebima koreliacija - regionas daugiau ar mažiau tas pats. O norintys tikrai efektyviai išskaidyti savo portfelį investuoja JAV arba imasi spekuliuoti tarpbankinėje "Forex" valiutų rinkoje", - sako Valdas Petrutis, smulkiuosius investuotojus vienijančios asociacijos "Spekuliantai" direktorius.
Didelės mokesčių naštos galima išvengti- "Sampo" bankas platina vieną WVPB investuojantį fondą, kuris jau keletą mėnesių patenka į "Mano investicijos" sudaromą pelningiausiųjų lentelę, nusileisdamas tik Rusijos ir NVS šalių fondams. Jo turtas nuo metų pradžios padidėjo 19,31%.
Anot p. Petručio, tiems, kurie vis dėlto nuspręs investuoti Lenkijoje asmeniškai, reikėtų gilintis ir analizuoti mažos kapitalizacijos, t. y. WIRR indeksui priklausančias bendroves, mat didžiosios WIG 20 ar WIG indeksų įmonės jau pakankamai įvertintos. Štai I š. m. pusmetį, kai dauguma Rytų Europos akcijų rinkų indeksų kilo labai mažai ar net krito, WIRR indeksas pasistiebė 53,73% (pagrindinis WIG indeksas kilo 14,17%).
Kita vertus, toli gražu ne visos mažos kapitalizacijos bendrovės pateikia ataskaitas anglų kalba, o priimant investicinius sprendimus nepakanka vien tik finansinių rodiklių, reikia detalesnio įmonės veiklos supratimo.
"Žengiant į naują rinką reikia atlikti išsamią analizę, o tai reikalauja daug laiko išteklių. Jei duoną valgai ne iš investavimo - tiesiog nėra kada. Be to, kol kas Lietuvos tarpininkai nesiūlo galimybės prekiauti elektroniniu būdu, o atlikti pavedimus telefonu - senamadiška ir nepatogu", - apibendrina p. Petrutis.
Taip pat specialistai įspėja, kad akcijos WVPB toli gražu nėra pačios pigiausios. Vidutinis akcijų kainos ir metinio pelno rodiklis (angį. price to earnings ratio, P/E) šiuo metu yra 15,4. Palyginimui-Vilniaus biržos P/E dabar yra 12,57, t. y akcijos yra pigesnės.
"Kitos Vidurio ir Rytų Europos akcijų rinkos taip pat yra labiau neįvertintos. Tačiau tam yra logiškas paaiškinimas -kaip jau minėta, lenkų pensijų fondai, investuodami tik į vietines bendroves, gerokai pakėlė jų akcijų kainas. Tai dar nereiškia, kad jos neturi potencialo augti, tačiau šiuo metu fondai kovoja dėl jų veiklą ribojančių įstatymų panaikinimo. Jei kovą pavyktų laimėti ir fondų valdytojai įgytų teisę akcijas pirkti ir kitose valstybėse, nemaža dalis kapitalo, tikėtina, iš WBPB patrauktų ieškoti didesnių pelnų", - įspėja p. Bulatovas.

Mažesni mokesčiai

Gerokai mažesnius komisinius mokesčius Varšuvos birža pasiūlytų Lietuvos finansų tarpininkams, tapusiems oficialiais biržos nariais. Tačiau kol kas šia galimybe nėra pasinaudojęs nė vienas Lietuvos bankas ar finansų maklerio įmonė.
"Nors mūsų fondai perka lenkiškų akcijų, bet Lietuvos investuotojų susidomėjimas šia kaimynine rinka dar per mažas, tad mažesnių mokesčių galima tikėtis tik ateityje", - sako Marius Dubnikovas, FMĮ "Jūsų tarpininkas" finansų makleris.

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

Komentarai



2006 09 29 13:37     #223
Lenkų biržavikai stumia strategiją tapti viduriuku tarp rytų ir vakarų, nepasiduoda konsolidacijai, mano kad pas juos eis čekai, vengrai, ukrainiečiai, lietuviai etc.
2006 09 29 13:46     #225
nu tai, kad ir eina...
2006 09 29 15:50     #226
Kuo daugiau vienoje vietoje tuo geriau mums visiems.
2006 09 29 22:19     #229
galetu jau greiciau Sanitas planuoti kotiruotis Varsuvoje; beje prekiauti WVPB geriau per vietinius tarpininkus Lenkijoje, kurie siulo atitinkamai mazus komisinius,ivairove finansiniu instrumentu,be to patogu naudojantis isvestinemis priemonemis. Atidarykite saskaitas Lenkijos maklerinese ir pirmyn!
2006 10 02 22:03     #235
O kaip tokiais atvejais su VMI? Ar kas turit patirties su lenkų maklerinėm?

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital