Komentarai Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Operacija „Kipras” taps norma?

Spekuliantai.lt | 2013-05-24 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 1901
Raktiniai žodžiai: Rinkos
Operacija „Kipras” taps norma? Operacija „Kipras” taps norma?

 Aistros dėl Kipro užgeso. Daugelis jau pradeda pamiršti kiprietišką istoriją ir tai, kaip stambiausi Kipro bankai išsprendė šalies bankroto problemą. Daugelis, tačiau ne Europos įstatymų leidėjai. Pasak Reuters agentūros gegužės 20 d. pranešimų, Europos Sąjungos įstatymų leidėjų grupė prabalsavo už projektą, pasak kurio nuo 2016 metų Kipro scenarijus gali tapti norma. T.y. depozitai iki 100 000 eurų bankuose lieka nepaliesti, o didesni depozitai gali būti panaudoti banko to pačio banko problemų atveju ir pakeisti akcijomis ir obligacijomis.
Gaunasi, kad Kipre, mažoje valstybėje su karšto būdo gyventojais, buvo išbandyta problemų sprendimo schema piliečių privačios nuosavybės sąskaita ir buvo pamatytas rezultatas, kuris visus tenkino: revoliucijos neprasidėjo, vyriausybė nebuvo nuversta, kapitalo nutekėjimas neįvyko, mėnesį pašurmuliavo ir nurimo. Jeigu net karšti kiprietiški vyrukai nesiėmė kokių nors agresyvių veiksmų, tai įstatymų besilaikantys vokiečiai, ramūs Baltijos gyventojai, tolerantiškieji prancūzai, belgai, olandai, krizės nukankinti italai ir ispanai taip pat turi sureaguoti ramiai. Reiškia tokį problemų sprendimą galima paversti norma. Tam, kad šis įstatymas įsigaliotų, reikia visų šalių finansų ministrų pritarimo ir ne mažiau kaip 750 balsų Europos Parlamente.
Tie, kam reikia, iš anksto išves savo pinigus iš Europos Sąjungos, o daugelis didelių sumų saugojimui pasirinks pačius stambiausius bankus, pas kuriuos iš idėjos negali kilti problemų (iš idėjos, nors jei žiūrėti paskutinius įvykius, tai problemos kaip tik ir atsiranda pas pačius stambiausius bankus). Na o tie, kurie santaupų nenorės išvest arba praras tikėjimą bet kokiais bankais, leis savo sukauptus pinigus į realų sektorių, pradės verslą, pripirks nekilnojamojo turto ir t.t. – taip pat geras variantas.
Vyriausybės, manau, neprieštaraus tokiam įstatymui – nes keisti pinigus į akcijas arba obligacijas – tai apsimoka, ir tuo atveju, jei valstybei kils problemų – visada galima pasinaudoti bankų pagalba. Deputatai prabalsuos taip, kaip reikės jų vyriausybėms. Išeina, kad įstatymo projektas naudingas visiems išskyrus žmones, kurių sąskaitose pinigų daugiau nei 100 tūkstančių eurų. Per du metus žmonės susitaikys su mintimi, paskui niekas ir neprisimins, kad kažkada buvo kitaip, kad tavo santaupos – buvo tavo nuosavybė, o ne banko, kuriam staiga kilo problemų, nuosavybė. Apsirūpinusiems žmonėms teks studijuoti finansinį raštingumą ir pastoviai nagrinėti bankų ataskaitas ar nekvepia ten bankrotu. Teks pasivažinėti po kaimynines šalis, rasti bankus, kurie nėra ES, tačiau ten kitos problemos – nėra net apdraustos sumos, ir bankroto atveju – neaišku, kaip apskritai bus su indėlio grąžinimu. Tačiau visa tai paskiau. Visa tai tik detalės.
Svarbu viena – jei bus priimtas ir šis įstatymo projektas, ar nebus kitu žingsniu įstatymo projektas dėl leidimo vykdyti kratas namuose ieškant grynųjų pinigų, ir jei yra daugiau nei tam tikra suma – konfiskavimas? Prielaida absurdiška. Lygiai taip pat, kaip tris mėnesius atgal būtų buvusi prielaida apie tai, kad nuo mano sąskaitos banke kažkas pagal įstatymą gali atimti „perteklinius“ pinigus problemų atveju.

Pagal: http://uk.reuters.com/article/2013/05/20/uk-eu-banks-idUKBRE94J0R820130520
Maksim Pavlovskij
Vyr.analitikas TeleTRADE Lietuvoje

 

Uzsk.nr. 3102_12
 

 

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

KomentaraiEkonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2020 UAB All Media Digital