Komentarai 2 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Ar verta investuoti į kolekcines monetas?

Paulius Grinkevičius | 2012-11-22 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 4722
Raktiniai žodžiai: auksas, kaina, Lietuvosbankas, monetos, numizmatai, proginės monetos, sidabras, sidabrinės monetos, Vidmantas Laurinavičius
Ar verta investuoti į kolekcines monetas? Ar verta investuoti į kolekcines monetas?

Kitą savaitę Lietuvos bankas (LB) išleis sidabrinę 50 litų nominalo monetų su baliniais vėžliais, kuri bus jau 76–oji proginė moneta. Ar jos vertė kils greitai, priklausys nuo daugelio veiksnių, sako specialistai.Tačiau, pasak jų, investicijos į monetas gali būti labai pelningos: vos per kelerius metus naujai išleistos proginės monetos vertė gali išaugti ir keliolika kartų.

Lietuvos kolekcionierių asociacijos vadovas Narimantas Savickas pasakojo, kad dabar leidžiamos LB monetos nėra labai vertingos, daugelis jų yra didelio tiražo, todėl jų vertė kyla labai lėtai. Esą anksčiau leidžiamos monetos būdavo gerokai vertingesnės.

„Anksčiau LB išleisdavo monetas ir jei nustatyto tiražo per tam tikrą laiką neišpirkdavo, tuomet likutį sunaikindavo. Dar prieš 4 metus buvo riboti tiražai, o dabar pradėjo kalti po 5 tūkstančius ir kai kurių seniau leistų monetų dar galima nusipirkti iki šiol, todėl jų vertė nekyla“, – pasakojo pašnekovas ir pridūrė, kad monetų vertė sunkmečiu, kaip ir daugelio investicijų, yra gerokai nukritusi.

Tarpukario monetos nevertingos

Pasak N. Savicko, monetų vertė priklauso nuo daugelio dalykų, viena jų – galimybė įsigyti monetas – vienos monetos vertė gali būti keliasdešimt centų ar keli litai, tačiau jei kolekcionieriui jos trūksta iki kolekcijos, už ją gali sumokėti ir keliasdešimt kartų daugiau.

Esą neišmanantys apie monetas dažnai neteisingai suvokia, nuo ko priklauso jų vertė. Pavyzdžiui, tarpukario leistos monetos nors ir yra senos, didele verte nepasižymi.

„Lietuvoje leistos monetos neturi vertės, turiu visas Smetonos laikų lietuviškas monetas ir pati brangiausia kainavo kažkada apie 80 litų. Šios monetos nėra retenybė, – dėstė pašnekovas. – Aišku, kaina palaipsniui kyla, bet nieko stebuklingo. Mano seniausia turima moneta yra 1511 metų, o jos kaina buvo gal 20 litų.“

Kiek Lietuvoje yra monetų rinkimu užsiimančių kolekcionierių N. Savickas įvardyti negalėjo – esą skaičių įvardinti yra labai sunku dėl plataus renkamų monetų spektro – vieni renka tik tam tikro amžiaus monetas, kiti – monetas pagal kalyklas ar su tam tikra tema. Be to, esą nemaža dalis renkančiųjų monetas apie tai ir neskelbia – monetos yra ir investicija ir kai kurios jų kainuoja itin brangiai.

Paklaustas, ar vertinga bus pirkti kitą LB leidžiamą monetą su baliniais vėžliais, pašnekovas sakė, kad LB išleidžiama 3 tūkst. monetų vertė gali kilti sąlyginai greit – mat 3 tūkst. tiražas yra sąlyginai mažas. Tiesa, vis dėlto po metų monetos vertė neturėtų labai žymiai padidėti.

„Kadangi jau 3000 - ilgesnis išlikimas, dalis išeis į užsienį, kažkas nusės, nes yra žmonių, kurie nuperka didelį kiekį ir po truputį išleidžia. Visame pasaulyje yra daug žmonių, kurie nori turėti progines monetas ir už jas gali sumokėti ne šimtą ir ne du šimtus eurų“, - kalbėjo pašnekovas.

 

Kitą savaitę LB pristatys 50 litų monetą su baliniais vėžliais. LB nuotr.

 

Žymūs žmonės nevertingi

LB pinigų muziejaus vedėjas Vidmantas Laurinavičius paklaustas apie monetų vertę lemiančius faktorius išskyrė keletą svarbiausių. Vienas iš jų – monetos tema.

„Visada populiariausios temos yra kultūros ir istorijos paminklai, sportas, gamtos paminklai, t.y. tos, kurios gali būti ne tik vietos, bet ir užsienio kolekcininkų, tuo tarpu monetos pavyzdžiui, su žymiais žmonėmis, yra įdomios tik mūsų krašto gyventojams, nes užsienyje tie žmonės yra mažai žinomi“, – pasakojo pašnekovas.

Labiausiai kyla tų monetų vertė, kurių tiražas siekia 1000 ar 1500 vienetų. Pasak specialisto, tokių monetų vertė per keletą metų gali padidėti kelis ar net keliolika kartų. Kaip pavyzdį jis pateikia 2005 m. išleistą 500 litų auksinę monetą, skirtą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams (ji yra šiuo metu brangiausiai kainuojanti Lietuvos banko išleista moneta, jos masė 31,1 g (1 Trojos uncija) gryno aukso - red. past.)

 

 

Kitą antradienį LB išleidžiama gamtai skirta moneta bus jau 76-oji kolekcinė moneta pagal temą ir vaizdą, kurią išleido Lietuvos bankas nuo 1993 m. Tada pasirodė pirmoji Lietuvos banko kolekcinė 10 litų moneta, skirta Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžiui per Atlantą.

 

Ekonomika.lt

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

Komentarai2013 12 02 12:24     #35589
wonderful learn, I simply passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he really bought me lunchtime because I found it for him smile So allow me to rephrase that: thank you for supper!  asian webcams limo service to sfo seo packages
2015 10 20 14:11     #35903
These affectionate of replica handbags are produces application the finest of actual to assure continued appellation accomplish use of. They are advised to be ample and beautiful together. These abiding accoutrements are simple to authority as they currently accept handles that will beneath no affairs bank apart. Accessible in altered sizes, they could be acclimated for several occasions and functions, for instance the little ones can be acclimated to get academic gatherings in Gucci Replica Handbags accession to occasions such as disco parties, dates, night gatherings and conferences, admitting the ones application beyond sizes are acceptable to yield at your abode place, to academy and university, for browsing and added archetypal occasions.

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2021 UAB All Media Digital