Komentarai Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Lietuva – silpniausia grandis Baltijos šalių energetikos ūkyje

Martynas Pasiliauskas | 2012-05-10 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 780
Raktiniai žodžiai: Energetika
Lietuva – silpniausia grandis Baltijos šalių energetikos ūkyje Lietuva – silpniausia grandis Baltijos šalių energetikos ūkyje

 „Latvenergo“ vadovas Aris Žiguras atkreipia dėmesį, kad šiandien Lietuva yra silpniausia grandis Baltijos šalių energetikos ūkyje.

Besiderančios dėl investicijų į Visagino atominę elektrinę latvių valstybinės bendrovės „Latvenergo“ valdybos pirmininkas A. Žiguras atkreipia dėmesį, kad derybose su regioniniais partneriais liko dar keletas esminių neišspręstų klausimų, nes pokalbius sunkina skirtingi partnerių požiūriai ir tikslai bei gana trumpa derybų trukmė.

Prieš pokalbį A. Žiguras atskleidė, kad „Latvenergo“ išsiuntė neįpareigojamą pasiūlymą bendrovei „Visagino atominė elektrinė“, jog norėtų pretenduoti į 275 megavatus naujosios jėgainės galios. Planuojama, kad bendra Visagino atominės elektrinės galia sieks 1 350 MW. Be to, pašnekovo teigimu, uždariusi Ignalinos atominę elektrinę Lietuva tapo silpniausia grandimi Baltijos šalių energetikos ūkyje, nes dalis elektrinių naudoja pasenusią įrangą.

Kiek šiandien pasiekėte derybose su Lietuvos vyriausybe dėl investicijų į Visagino atominę elektrinę?

Šį klausimą užduodate neteisingai. Mes nesikalbame su Lietuvos vyriausybe ir tai yra problema. Mūsų vyriausybė, net mūsų prezidentas tai bandė pasakyti Lietuvos politikams. Dabar į derybas įsitrauks Latvijos politikai ir vyriausybė. O valstybės valdoma bendrovė „Latvenergo“ Visagino atominės elektrinės statybose dalyvaus tik jei šis projektas pasirodys komerciškai patrauklus. Šiandien aš atstovauju komercinei bendrovei ir nesideru su Lietuvos vyriausybe. Deruosi su bendrovėmis Visagino atmonine elektrine, „Hitachi“. Tai skirtingas lygis.

Ar Visagino atominės elektrinės projektas šiandien domina „Latvenergo“ ir ar manote, kad jis ateityje bus komerciškai patrauklus?

Taip.

Matote problemų Visagino atominės elektrinės projekte? Ar elektrinės statybos bus pradėtos laiku?

Nepasakyčiau, kad tik saulė šviečia prieš mus kelyje į Visaginą. Reikia dar daug darbų nudirbti. Tai daug iššūkių keliantis projektas turint omenyje, kad jame dalyvauja bent keturi labai skirtingi dalyviai, kurie, būdami skirtingos kultūros, skirtingai suprasdami verslą ir turėdami šiek tiek skirtingų tikslų siekia vieno tikslo.

Mūsų, „Latvenergo“, pagrindinis tikslas – investuoti pinigus ir už tai gauti elektros energiją konkurencinga kaina 2020–2021 metais. Lietuvai svarbu ne tik konkurencinga elektros energijos kaina, bet ir tiekimo saugumo problemos sprendimas (energetinė nepriklausomybė – aut. past.). Dėl šių priežasčių formuojasi skirtingi dalyvių požiūriai. Mes su partneriais iš Estijos („Eesti Energia“ – aut. past.) šiame projekte dalyvaujame tik dėl komercinių paskatų.

Kad pasiektume visus tikslus ir tarpusavio sutarimą, mums reikia laiko. Laiko tarpas nuo praėjusių metų vidurio, kai prasidėjo aktyvios derybos, iki šiandienos buvo per trumpas, kad suprastume visas problemas. Vis dar reikia išspręsti keletą svarbių klausimų.

Kokią dalį Visagino atominės elektrinės akcijų norėtų įsigyti „Latvenergo“ ir kiek pinigų bendrovė yra pasiryžusi investuoti į elektrinę?

Mes dairomės į ne daugiau nei 20 proc. jėgainės akcijų. Žinodami bendrą projekto kainą galite lengvai apskaičiuoti mūsų investicijų sumą (vertinama, kad Visagino atominės elektrinės statybos kainuos 5 mlrd. eurų (17,25 mlrd. litų), todėl „Latvenergo“ investicijų dalis siektų iki 1 mlrd. eurų (3,45 mlrd. litų) – aut. past.).
Kaip šiandien vertinate Baltijos šalių energetinį pajėgumą?

Latvija su trimis hidroelektrinėmis ir dviem atnaujintomis termofikacinėmis elektrinėmis, varomomis dujomis, šiandien yra labai konkurencinga. Estija su dviejomis degiaisiais skalūnais varomomis jėgainėmis šiuo metu taip pat atrodo patraukliai, tačiau nedrįsčiau teigti, kad ji tokia išliks artimiausiu metu, nes jai teks daug daugiau mokėti už anglies dvideginio emisijas.

Kalbėdamas apie Lietuvą negaliu pasakyti, kad toks didelis šalies elektrinių generuojamas elektros kiekis ją daro kokurencingą Baltijos šalių rinkoje, nes didžiausios šalies termofikacinės elektrinės naudoja pasenusią įrangą. Tad šiuo metu Lietuva yra silpniausias taškas arba silpniausia Baltijos šalies elektros energijos grandinės vieta, todėl norėdami užtikrinti tiekimo saugumą laukiame Visagino atominės elektrinės, kuri užtikrins regiono elektros energijos tiekimo diversifikaciją.

Nuomonės: Visagino atominės elektrinės finansai

Nerijus Udrėnas, rezidentės vyriausiasis patarėjas:

Į biudžetą bus sumokamos didelės dividendų sumos ir, ekspertų skaičiavimais, per 60 jėgainės veiklos metų, skaičiuojant dabartinėmis kainomis, į valstybės biudžetą kaip Visagino atominės elektrinės dividendai bus sumokėta apie 30 mlrd. litų

Kęstutis Glaveckas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas:

Sutartyje įvestos sąvokos kaip kompensacijos už įdirbį tuo atveju, jei dėl kokių nors priežasčių nutrūksta atominės statyba. Įdirbį „Hitachi“ turėtų lyg ir kompensuoti vyriausybė. Tai gali būti iš tikro milžiniškos sumos, nes reaktorius gali būti pagamintas.

CV: Aris Žiguras

Gimė 1965 m.

2004 m. Rygos technikos universitete gavo verslo vadybos magistro laipsnį

2009 m. tame pačiame universitete gavo inžinerijos mokslo daktaro laipsnį energetikos srityje

Nuo 2010 m. „Latvenergo“ valdybos pirmininkas. Iki tol ėjo „Rigas siltums“ prezidento ir valdybos pirmininko pareigas

Straipsnis buvo publikuotas savaitraštyje Ekonomika.lt (nr. 15 (77), balandžio 16-22 d.), rubrikoje „Kitu žvilgsniu“.


Ekonomka.lt

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

KomentaraiEkonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2022 UAB All Media Digital