Komentarai Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Verslininke, tu jau ne vagis

Spekuliantai.lt | 2012-05-10 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 513
Raktiniai žodžiai: Verslas
Verslininke, tu jau ne vagis Verslininke, tu jau ne vagis

Trečdalis lietuvių šalies verslininkus vertina gerai arba puikiai ir tik per 10 proc. – labai blogai arba blogai. Lietuvos piliečiai mano, kad verslininkai dirba sunkiau nei kitų profesijų atstovai ir yra verti pagarbos.

Sakysite nesąmonė: lietuviams verslininkas – vagis, nenorintis mokėti daugiau nei minimalų mėnesinį atlyginimą ir tik ieškantis progos, kaip nuskriausti vargšą darbuotoją.

Panašu, kad padėtis keičiasi. Šie epitetai verslininkams – iš šiandien pristatyto Lietuvoje pirmą kartą atlikto „Globalaus verslumo stebėsenos“ (Global Entrepreneurship Monitoring (GEM)) tyrimo rezultatų. Tyrimas atliekamas 54 pasaulio šalyse, Lietuvoje apklausta 2 tūkst. gyventojų ir 36 įvairių sričių ekspertai.

Apibendrinti rezultatai džiugina, tačiau, pavyzdžiui, kad verslininkas yra sąžiningas ir etiškas manančių teigiamai yra mažiau nei neigiamai. Gyventojai juos mieliau vadina energingais, inteligentiškais, novatoriškais ir nevengiančiais rizikos.

Mesiu akmenį į savo daržą, bet prie neigiamo verslininko įvaizdžio visuomenėje nemažai prisideda ir žiniasklaida, mat didžioji dalis respondentų (50,4 proc.) atsakė, kad būtent žiniasklaida yra pagrindinis nuomonės apie verslininkus formuotojas. Neseniai buvo skelbiama statistika, kad per pastaruosius dešimt metų 6 iš 10 pirmųjų šalies laikraščių puslapių buvo su neigiama žinia. Įvertinkime faktą, kad su verslu susijusios naujienos pirmuosiuose puslapiuose formavo tik 5,3 proc. visų publikuotų žinių ir pagalvokime, kiek teigiamos informacijos lieka verslininkams?

Liūdnai atrodo, kad tėvai, mokytojai, universitetai – žmonės ir institucijos, kurios formuoja jauno žmogaus pasaulėžiūrą ir supratimą – nuomonę apie verslininkus formuoja tik 5–9 proc. respondentų.

Be abejo, imtyje greičiausiai nemaža dalis respondentų užaugę ir mokyklas bei universitetus baigę laukinio kapitalizmo Lietuvoje metais arba dar prieš šalies Nepriklausomybę, todėl naiviai tikiu, kad šiandien tėvai, mokytojai ir dėstytojai tinkamai nupiešia verslininko portretą ir jo vietą visuomenėje. Mat, apklausoje atsirado net 7 proc. respondentų, kurie nesutinka su teiginiu, kad verslininkai yra darbo vietų kūrėjai. Tai ką jie daro? Iš svetimos kišenės pinigus perkelia į savą?

Grįžkime prie džiugių naujienų. Globaliame kontekste tyrimo rengėjai Lietuvą išskyrė, kaip šalį turinčią daugiausiai jaunų – iki 24 metų – verslininkų. Prieš pora metų iš šalies verslininkų nuolat išgirsdavau skundus, kad šalies jaunimą versliu vadinti nesiverčia liežuvis, o šiandien tyrimo rengėjai teigia, kad net kas antras respondentas norėtų pradėti savą verslą.

Tai liudija ir statistika – „Versli Lietuva“ skaičiuoja, kad pernai įregistruotų ir išregistruotų įmonių balansas (skirtumas tarp įregistruotų ir išregistruotų) siekė 7,1 tūkst. pirmųjų naudai – dvigubai daugiau nei pastaruosius trejus metus.

Prie noro verslauti nemažai prisideda ir būrys puikių pavyzdžių. Vienas paskutiniųjų – Vladui Lašui įteikta verslo taikos premija, o kur dar visiems jau žinomas Ilja Laursas, brolių Dailidžių „Pixelmator“, socialinis tinklas „Eskimi“. Lietuvoje „startup’ų“ bendruomenė aktyvumu ir vienas kito palaikymu nenusileidžia Silicio slėniui – būna savaičių, kai kasdien vyksta bent vienas renginys pradedantiesiems verslininkams, o patys Siličio slėnio investuotojai žada mums puikią ateitį.

Tad dar keletą metų kartokime, kad kiekvienas turi siekti tikslo pats, o ne laukti, kol atvyks išgelbėtojas verslininko ar politiko pavidale, skelbkime sėkmės istorijas ir žiūrėkime, kaip gyventojų nuomonių grafos slenka teigiamo įverčio pusėn. Gal ateis diena, kai į klausimą „ar norite pradėti savo verslą“ teigiamai atsakys ne kas antras, bet kiekvienas lietuvis?

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

KomentaraiEkonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2022 UAB All Media Digital