Komentarai Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Valstybės garantijos – tai atsakingai įvertinta smulkiojo verslo paskolų rizika

Spekuliantai.lt | 2011-10-12 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 1047
Raktiniai žodžiai: Invega, Smulkus ir vidutinis verslas
Valstybės garantijos – tai atsakingai įvertinta smulkiojo verslo paskolų rizika Valstybės garantijos – tai atsakingai įvertinta smulkiojo verslo paskolų rizika

 Žinodama šiandieninę kreditavimo situaciją ir atsargesnį kredito įstaigų požiūrį į naujų paskolų išdavimą, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (toliau – INVEGA), atsakingai vertina smulkiojo verslo paskolų riziką ir siekia kiek įmanoma daugiau padėti labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms bei verslininkams gauti kredito įstaigose verslo paskolas perspektyviems projektams įgyvendinti.

INVEGA valstybės vardu prisiima įsipareigojimus už smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) subjektus, kurie skolinasi iš kredito įstaigų savo verslo pradžiai ar plėtrai. Maksimaliai kredito įstaigai už SVV subjekto imamą paskolą INVEGA gali suteikti 80 proc. garantiją, kuri pakeičia dalį trūkstamo užstato.

Garantijas teikianti institucija bendradarbiauja ne tik su paskolas išduodančių kredito institucijų darbuotojais, bet ir tiesiogiai su pačių įmonių atstovais. INVEGA siekia išsiaiškinti apie paskolos gavėjo vykdomą verslą, jo pobūdį ir siektinus tikslus, pataria, ką ir kaip keisti, kokią informaciją pateikti, ką pasiūlyti kredito davėjui, kad būtų užtikrintas reikalingas finansavimas ir pan. Iš gaunamų prašymų suteikti garantiją, daugiau kaip 90 proc. jų INVEGA įvertina teigiamai.

INVEGA garantija kredito įstaigai yra suteikiama, jei tenkinamos esminės sąlygos. Viena tokių sąlygų yra ta, kad paskolos gavėjo vykdomas ar planuojamas vykdyti verslo projektas turi būti ekonomiškai gyvybingas ir atsiperkantis, o įgyvendinto projekto finansiniai srautai užtikrintų įmonės esamų ir būsimų finansinių įsipareigojimų įvykdymą laiku. Kita labai svarbi sąlyga yra ta, kad verslininkai turi aiškiai pagrįsti investicijų ar paskolos lėšų panaudojimo būtinumą ir jų teigiamą ekonominę įtaką įmonės veiklai, t.y. kokia nauda bus įmonei, kaip investicijos padidins pardavimus, bei įrodyti, kad gaunamų pajamų paskolai ar palūkanoms dengti tikrai pakaks. Ir galiausiai, kad būtų užtikrintas projekto įgyvendinimo ir paskolos grąžinimo rizikos pasidalijimo principas tarp įmonės, banko ir INVEGOS, įmonė, norėdama, kad už ją garantuotų valstybė, įgyvendinamame projekte turi dalyvauti ir nuosavomis lėšomis. SVV subjektas, imdamas paskolą, turi aprašyti planuojamas atlikti investicijas, t.y. ką, iš ko ir už kiek pirks.

Tačiau jei įmonė iki paskolos paėmimo ne vienerius metus dirbo nuostolingai, o gavusi paskolą staiga tampa pelninga ir apie tai pateiktame verslo aprašyme nėra paaiškinama arba ketinama imti paskola yra labai didelė, o pardavimai staiga padidėja ir nėra pagrįsti, tikėtina, kad tokiai paskolai garantija nebus suteikta.

Kita vertus, atlikusi projekto vertinimą ir nustačiusi didelę paskolos gavėjo ir jo vykdomo projekto riziką, INVEGA prašo pateikti papildomos informacijos arba siūlo sumažinti prašomos paskolos sumą, koreguoti paskolos gražinimo terminą, grafiką.

INVEGA garantijų gavėjams svarbu žinoti, kad teikdama paramą verslui valstybė beatodairiškai pinigų nedalija, bet siekia suteikti galimybę perspektyviems projektams gauti paskolą kredito įstaigose. Ne kiekvienas verslo projektas yra perspektyvus, todėl ir INVEGA garantijos suteikiamos tik tiems, kurie įrodo būsimą veiklos efektyvumą.

Nuo veiklos pradžios iki spalio 12 d. INVEGA yra suteikusi 3 320 garantijų, kuriomis buvo užtikrintas smulkiojo ir vidutinio verslo subjektų imamų paskolų verslui pradėti ar plėtoti, grąžinimas. Bendra suteiktų INVEGOS garantijų suma viršijo 912 mln. Lt, o jomis garantuotų paskolų suma siekė per 1,350 mlrd. Lt.

Plėtojant verslo paskolų garantavimo veiklą, daugiausia garantijų buvo suteikta už įmonių imamas paskolas, skirtas viešbučių ir visuomeninio maitinimo, statybos, medienos pramonės veiklai plėtoti. INVEGOS garantijomis buvo aktyviai naudojamasi tiek ilgalaikių paskolų, skirtų investiciniams projektams finansuoti, tiek trumpalaikių paskolų, skirtų apyvartinėms lėšoms papildyti, atvejais.

INVEGOS paskolų garantijų poreikis bei suteikiamų garantijų apimtys nemažėja: per 2009 metus buvo suteikta 519 paskolų garantijų, per 2010 metus – 455, o per 2011 metų devynis mėn. jau suteikta 471 garantijų (t. y. vidutiniškai po 50 garantijų per mėn.).

 

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

KomentaraiEkonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2020 UAB All Media Digital